Nipp

Lahe idee – tee omale ise korduskasutatavad vatipadjad

Isetehtud korduvkasutatavad vatipadjad. Foto: Meieeluilu blogi

Vatipatju kulub mõnes peres päris palju, need on head mugavad abivahendid meigi eemaldamiseks, küünte puhastamiseks, haavade eest hoolitsemiseks ja paljuks muuks, nii et eriti ei kujuta elu ilma vatipatjade olemasoluta ettegi. Kuid nende peale kulub nii raha, samuti tekitab äravisatavate vatipatjade hulk korraliku hunniku mõttetut prügi.

Tervise- ja keskkonnateadlikumad inimesed saavad valida mitmeid alternatiive vatipatjade puhul. Näiteks looduspoodides on müügil loodussõbralikke vatipatju, mis on valmistatud mahepuuvillast ning neid saab põhimõtteliselt isegi kompostida.

Mahevatipatjadele on veel teinegi alternatiiv: korduskasutatavad vatipadjad, mida Eestis mitmel juhul käsitööna valmistatakse ja erinevatest e-poodidest osta saab. Korduskasutatavate vatipatjade valmistaja ja VeganShopi pidaja Helen Tintse teeb oma vatipadjad näiteks tootmisjääkidest. Meigieemalduspatjade materjal on pehme uhutud kangas, mis koosneb orgaanilisest puuvillast ja bambusviskoosist.

Nii on põhimõtteliselt võimalik osta omale koju väike pakike korduskasutatavaid vatipatju, millega saab hakkama kui mitte lausa elupäevade lõpuni, siis väga kaua kindlasti. Neid saab pesta seebiga või loputada vee all niisama. Ka pesumasinasse panemiseks on need sobivad.

On ka kolmas alternatiiv. Kui ei taha raha üldse kulutada ja on soov igas mõttes loodust säästa, siis korduskasutatavaid vatipatju saab teha ka ise. Sellekohast õpetust jagab Meieeluilu blogija Marie, kes valmistas oma vatipadjad pehmest flanellist. Põhiline ongi, et tegu oleks pehme ja nahasõbraliku kangaga.

Vaata kapis ringi, äkki on sul üle mõni seismajäänud riideese sobivast kangast. Marie ütleb oma blogis, et ei ole vaja oma õmblemisoskuste pärast muretseda. Õmblusmasina puudumisel saad lapid ka käsitsi kokku õmmelda.

Marie lõikas kangast lihtsalt sobiva suurusega ümmargused lapid välja ja suristas kaks lappi äärtpidi kokku. Isetehtud padjakesi saab pesumasinas pesta ja et need masinas muu pesu sisse ära ei kaoks, on nutikas pesta neid eraldi pesukotikeses. Kuidas ise korduskasutatavaid vatipatju õmmelda, seda loe SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.