Nipp

Lahe idee – tee omale ise korduvkasutatavad vatipadjad

Isetehtud korduvkasutatavad vatipadjad. Foto: Meieeluilu blogi

Vatipatju kulub mõnes peres päris palju, need on head mugavad abivahendid meigi eemaldamiseks, küünte puhastamiseks, haavade eest hoolitsemiseks ja paljuks muuks, nii et eriti ei kujuta elu ilma vatipatjade olemasoluta ettegi. Kuid nende peale kulub nii raha, samuti tekitab äravisatavate vatipatjade hulk korraliku hunniku mõttetut prügi.

Tervise- ja keskkonnateadlikumad inimesed saavad valida mitmeid alternatiive vatipatjade puhul. Näiteks looduspoodides on müügil loodussõbralikke vatipatju, mis on valmistatud mahepuuvillast ning neid saab põhimõtteliselt isegi kompostida.

Mahevatipatjadele on veel teinegi alternatiiv ja selleks on korduvkasutatavad vatipadjad, mida Eestis mitmel juhul käsitööna valmistatakse ja erinevatest e-poodidest osta saab. Korduvkasutatavate vatipatjade valmistaja ja VeganShopi pidaja Helen Tintse teeb oma vatipadjad näiteks tootmisjääkidest – meigieemalduspatjade materjal on pehme uhutud kangas, mis koosneb orgaanilisest puuvillast ja bambusviskoosist. Nii on põhimõtteliselt võimalik osta omale koju väike pakike korduvkasutatavaid vatipatju, millega saab hakkama kui mitte lausa elupäevade lõpuni, siis väga kaua kindlasti. Neid saab pesta seebiga või loputada vee all niisama, ka pesumasinasse panemiseks on need sobivad.

Ent on ka kolmas alternatiiv. Kui ei taha raha üldse kulutada ja igas mõttes loodust säästa, siis korduvkasutatavaid vatipatju saab teha ka ise. Sellekohast õpetust jagab Meieeluilu blogija Marie, kes valmistas oma vatipadjad pehmest flanellist. Põhiline ongi, et tegu oleks pehme ja nahasõbraliku kangaga. Vaata kapis ringi, äkki on sul üle mõni seismajäänud riideese sobivast kangast, ning nagu Marie ütleb oma blogis, siis ei ole vaja oma õmblemisoskuste pärast muretseda. Õmblusmasina puudumisel saad lapid ka käsitsi kokku õmmelda. Marie lõikas kangast lihtsalt sobiva suurusega ümmargused lapid välja ja suristas kaks lappi äärtpidi kokku. Isetehtud padjakesi saab pesumasinas pesta ja et need masinas muu pesu sisse ära ei kaoks, on nutikas pesta neid eraldi pesukotikeses.

Kuidas ise korduvkasutatavaid vatipatju õmmelda, seda loe SIIT.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.