I Land Sound festivali korraldustiim sõi 12 päeva taimetoitu, külastajate menüüs loobuti veiselihast

Tänavune I Land Sound festival. Foto: Oskar Kadaksoo

Saaremaal Illiku laiul peetud elamusfestival I Land Sound tegi tänavu julge sammu – külastajate toitlustamisel loobuti suurima kliimamõjuga veise- ja teiste mäletsejate lihast ning korraldusmeeskonnale pakuti 12 päeva jooksul täistaimset toitu.

“Kuna mäletsejate seedesüsteemis tekib rohkelt metaani, mis on süsihappegaasist 28-34 korda suurema mõjuga kliima soojenemisele, siis tundus see esimese loogilise sammuna,” ütles I Land Sound festivali rohetiimi juht Eliis Salm, kes on Tallinna Tehnikaülikooli eetika, vastutuse ja jätkusuutlikkuse õppejõud ning Sinu Arst tervisekeskuse toitumisnõustaja.

Väljakutsena otsustati korraldusmeeskonnale pakkuda vaid täistaimset toitu. “Eestlased on suured lihasõbrad, kes toitumisuuringute järgi söövad 3-4 korda rohkem liha, kui oleks tervislik ning tarbivad liiga vähe köögi- ja kaunvilju,” rääkis Salm. “Seega nägime lisaks olulisele keskkonnamõjude vähendamisele võimalust suunata oma inimesi ka tervislikumalt toituma.”

Ta lisas, et kahjuks on paljudel taimse toidu osas negatiivne hoiak. Kuna paraku ei oska suur hulk kokkasid endiselt pakkuda täisväärtuslikku taimetoitu, siis ei ole see ka üllatav. 

“Selleks, et muudatus paljude jaoks harjumuspäraselt toidult taimsele oleks maitsev, kõhtu täitev ning tervislik, kaasasime taimetoidukoka Urmet Haasi, kes koostöös toitumisnõustajaga töötas välja mitmekülgse, rikkaliku ning samas soodsa taimse menüü 12 päevaks. Suureks abiks olid kodumaise tootja Bon Vegan lihaalternatiivid ning piimatoodete alternatiivid Deary ja Oddlygood valikust,” rääkis Salm. 

Festivali peakorraldaja Paap Uspenski sõnul oli hirm meeskonnaliikmete reaktsioonide ees festivali eel suurem kui väärinuks ning positiivset tagasisidet sai kuulda igal toidukorral: “Oli palju neid, kes üllatusid, kui maitsev ja toitev võib lihata toit olla ning nii mõnigi jõumees mainis, et sedasi võiks ju koguni veganiks hakata.” 

“Kuna korraldusmeeskonnas on ka märkimisväärne hulk taimetoitlasi, veganeid ja laktoositalumatuid, siis saime ühe muudatusega vähendada negatiivset keskkonnamõju, suurendada toitumise tervislikkust ning pakkuda võrdset kohtlemist näiteks eetilisel põhjustel loomset päritolu toidust loobunutele,” lisas Salm.

I Land Sound on selle korraldamisaastate algusest alates olnud keskkonnasõbralikkuse teenäitaja: algusest peale on festivalil olnud kasutusel korduskasutatavad topsid ja alates 2019. aastast pakutakse külalistele süüa päris toidunõudelt. Selle tarvis ehitati festivalile oma mobiilne nõudepesupunkt. Alal paiknevates joogipunktides on võimalik täita oma korduskasutatavat joogipudelit. 

Tänavu 13.-16. juulil peetud festivalil mindi ka peaaegu täielikult üle taastuvenergia kasutamisele, mis tähendas seda, et festivali toitvates generaatorites voolas toidujääkidest valmistatud Neste My diislikütus. 

Lisaks sellele on aastate jooksul välja töötatud efektiivne jäätmete vähendamise ja liigiti kogumise süsteem, festivali dekoreerimisel lähtutakse taaskasutuse ja ringmajanduse printsiibist ning tehakse koostööd ettevõtetega, kelle jääkidest sünnivad festivaliala kaunistavad kunstiteosed. 

Jäätmete vähendamine on nüüdseks paljude festivalide eesmärk, aga vähestel jätkunud julgust muutusteks toitlustussüsteemis. “Toidu tootmine moodustab hinnanguliselt 25-35% ülemaailmsetest kasvuhoonegaaside heitkogustest ja on seega üks kliimamuutuste peamine põhjustaja,” selgitas Salm. “Loomakasvatust seostatakse metsade raadamise ning elukohtade kadumisega, mis viib liikide väljasuremise ning bioloogilise mitmekesisuse vähenemiseni. Samuti on liha ja piima tootmine olulisim vee reostumise ja puhta joogivee vähenemise põhjus. Uuringud näitavad, et kõige tõhusam viis üksikisiku keskkonnamõju vähendamiseks on tarbida vähem liha- ja piimatooteid ning süüa rohkem taimset toitu.”

Ta jätkas: “Hiljutine Oxfordi ülikooli teadlaste uuring kinnitas taas, et taimse toitumise mõju loodusele on märkimisväärselt väiksem liharikkast ja kasvuhoonegaaside teke koguni 75% väiksem. Lisaks näitab teadus järjekindlalt, et taimselt toitujatel esineb vähem ülekaalu ja rasvumist ning enim levinud elustiilihaigusi nagu diabeet, kõrgvererõhktõbi ja kõrge verekolesterool. Liha- ja piimatoodetest loobunutel on ka väiksem risk haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse ning vähkkasvajatesse.”  

Sel aastal püüdleb I Land Sound ka rahvusvahelise rohelise festivali sertifikaadi poole. A Greener Future märgis kinnitab kestlikkuse põhimõtete järgimist sündmuse korraldamisel ning suunab veelgi jätkusuutlikuma organiseerimise poole. 

I Land Sound toimus 13.-16. juulil Orissaares Illiku laiul kuuendat korda ja tõi kokku mitu tuhat inimest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.