Jaapan laseb Fukushima tuumajaama veel ookeani voolata

Kalasadam Fukushima tuumajaama lähistel. Foto: Kyodo News via AP / Scanpix

Jaapani peaminister teatas teisipäeva hommikul, et vaatamata kalurite vastuseisule ja Hiina protestidele algab neljapäeval vee laskmine Fukushima tuumajaamast Vaiksesse ookeani.

“Palume, et TEPCO (Tokyo Electric Power Company) valmistuks viivitamatult tuumaregulatsiooni ameti poolt heakskiidetud plaani elluviimiseks. Heide peaks toimuma 24. augustil, kui ilmastiku- ja mereolud seda ei takista,” ütles Fumio Kishida pärast ministrite kohtumist Tokyos.

Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA) on kinnitanud, et 2011. aasta tsunamis laastatud tuumarajatisse aastakümnete jooksul kogunenud vee väljajuhtimine vastab ülemaailmsetele standarditele.

Kava on põhjustanud ärevust naaberriikides. “Ookean on kogu inimkonna ühine omand, mitte Jaapani jaoks koht, kuhu meelevaldselt pumbata tuumasaastega vett,” ütles Hiina välisministeeriumi kõneisik Wang Wenbin, lisades, et Peking rakendab “vajalikke meetmeid kaitsmaks merekeskkonda, toiduohutust ja avalikkuse tervist”.

Hongkongi juht John Lee ütles, et tegi valitsusele ülesandeks “viivitamatult aktiveerida” impordipiirangud mõnedele Jaapani toiduainetele.

“Toiduohutus ja rahvatervis Hongkongis on Hongkongi valitsuse peamised prioriteedid,” kinnitas Lee Facebookis.

“Olen koheselt andnud juhised… asjaomastel osakondadel viivitamatult aktiveerida impordi kontrollimeetmed toiduohutuse ja rahvatervise kaitsmiseks Hongkongis,” teatas ta. 

Jaapani põllumajandusministeeriumi andmetel on Hongkong Mandri-Hiina järel suuruselt teine ​​Jaapani toiduainete impordi vastuvõtja.

Eelmisel kuul teatas Hongkong, et kavatseb “keelata kümnest prefektuurist pärit veesaaduste impordi”, kui jaapan Fukushima vee ookeani juhib.

Samalaadse teate on esitanud Hiina tolliameti peavalitsus, mis ähvardas kõigi vigastatud tuumajaama piirkonnast pärit Jaapani toiduainete üldise keeluga.

Tehase operaator TEPCO töötleb vett oma töötlemissüsteemi kaudu, et eemaldada peaaegu kõik radioaktiivsed elemendid, välja arvatud triitium. Ühtlasi kavatsetakse vett enne ookeani heitmist lahjendada.

Fukushima Daiichi tuumajaama Jaapanis tabas 2011. aasta märtsis maavärina järel hiigeltsunami. Maavärina ja tsunami tagajärjel sai surma või jäi kadunuks 18 500 inimest.

Fukushima rajatisse on pärast tsunamit, mis jaama tugevalt kahjustas, kogunenud umbes 1,33 miljonit kuupmeetrit põhjavett, vihmavett ja jahutamiseks kasutatavat vett.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.