Septembris avaneb Vasalemma jõgi enam kui 20 kalaliigile

Vastuvoolu ujuv lõhe. F: Pixabay

Ehitustööd Lääne-Harju vallas asuva Vanaveski paisu avamiseks on lõpusirgel ning Vasalemma jõel kalade rännet takistanud pais avatakse täielikult septembrikuus, mil on lõpetatud ka heakorratööd.

“Järjekordne kalade rändetakistus saab ajalooks. Vanaveski paisu avamist on planeeritud pikalt ning seda magusam on näha, kui jõudsalt ehitustööd edenevad,” ütles Lääne-Harju vallavolikogu esimees Külli Tammur.

“Vasalemma jões on rohkem kui 20 kalaliiki, kelle loomulikku liikumist takistavad paisud. See mõjutab omakorda aga kogu siinse vee-elustiku seisundit ega lase Vasalemma jõel toimida kogu oma hiilguses. Paisu eemaldamisel on täidetud kõik eeldused olla suurepärane lõheliste ja siirdekalade jõgi,” lisas Tammur.

Keskkonnamõju hindamise aruande järgi oli Vasalemma jões vee-elustiku seisund suudmest kuni paisuni hea ning sealt edasi kesine kuni päris halb. See tähendab, et paisu tõttu puudusid igasugused võimalused kaladel vabalt rännata ning siirdekalad sealt edasi ei jõudnudki.

See tõi kaasa kalade arvukuse vähenemise ning ühtlasi ka karmimad püügipiirangud. Vanaveski paisu avamise eest vastutab RMK ning konkreetne projekt kannab nime “Vanaveski paisul siirdekalade rändetingimuste parandamine”.

“Vanaveski paisu likvideerimisega alustati 2021. aastal, töid tehakse nii, et tulemus oleks võimalikult looduslähedane. Kogu Vasalemma jõe säng paisu vahetus läheduses taastatakse, mistõttu paisjärv ei avalda enam jõele negatiivset mõju. Vanaveski paisul säilitatakse maaomanikega kokkuleppel paisule rajatud endine mittetöötav kalatrepp, liigveelask ning paisude otsad, mis konserveeritakse, et säilitada ka rajatise muinsuskaitselised väärtuse,” selgitas RMK vee-elustiku spetsialist Sander Sandberg. “Ehitustööd Vanaveski paisul edenevad jõudsalt ning nende lõppemisel taastab RMK kaldaala ja selle haljastuse ning istutab kaldavööndi ka uued puittaimed.”

RMK teeb Vasalemma jõel töid kooskõlastatult Keskkonnaameti, maaomanike ja Lääne-Harju vallavalitsusega.

Projekteerimistööde autor oli projekteerimisbüroo “Maa ja Vesi”, ehitustöid teeb Nordpont OÜ.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Rohegeeniuse uudiskiri

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.