Türgi ja Süüria maavärina ohvrite arv tõusis üle 9500, talvetorm takistab päästetöid

Türgi Kahramanmarase piirkonna elanikud eelmisel nädalal rusude kõrval. Foto: REUTERS / Dilara Senkaya / Scanpix

üdantlõhestavad stseenid vastsündinu elusana rusude vahelt väljatoomisest ning murdunud isast, kes haarab kinni surnud tütrekese käest, näitavad kohutava maavärina hinda, mis oli kolmapäevaks Süürias ja Türgis nõudnud juba 9504 inimelu. (Täiendatud 9.02: ohvrite arv tõusis üle 15 800, kui päästemeeskonnad leidsid kokkuvarisenud hoonete rusudest veel hukkunuid.(

Kaks päeva pärast maavärinat, mille magnituud oli 7,8, otsivad päästjad mõlemal pool piiri endiselt ellujäänuid. Ametnike ja meedikute teatel on Türgis surma saanud 9. veebruari seisuga vähemalt 12 873 ja Süürias 2992 inimest, millega ohvrite koguarv tõusis 15 865-le.

Maailma Terviseorganisatsiooni WHO juht Tedros Adhanom Ghebreyesus ütles, et tuhandete haavatute ning lõksujäänute aeg võib peatselt otsa saada. 

Kümned riigid lubasid abi ning täiendavad päästemeeskonnad koos varustusega on hakanud kohale saabuma. 

Talvetorm on olukorra veelgi hullemaks muutnud, sest paljud teed pole tormi ja maavärina järel enam hästi läbitavad ning mõnes piirkonnas on kilomeetrite pikkuseid ummikuid. 

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan kuulutas esmaspäeval välja seitsmepäevase riikliku leina, teisipäeval aga kümnes provintsis kolm kuud kestva kriisiolukorra.

WHO hoiatas teisipäeval, et maavärin võib mõjutada umbes 23 miljonit inimest.

Süüria Punane Rist on palunud lääneriikidelt abi ning USA teatas teisipäeval, et teeb koos oma partneritega tööd maavärinas kannatada saanud Süüria abistamiseks, kuid ei tee koostööd Damaskuse valitsusega.

Esmaspäeval toimunud maavärin on seismiliselt aktiivses Türgis kõige tugevam alates 1939. aastast, kui Erzincani provintsis Ida-Türgis hukkus 33 000 inimest.

1999. aastal toimunud maavärinas magnituudiga 7,4 hukkus üle 17 000 inimese. 

Eksperdid on pikka aega hoiatanud, et maavärin võib laastada 16 miljoni elanikuga Istanbuli, mis on hädaohtlikke maju täis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.