Nipp

Nohuhooaeg – aga millega asendada keskkonnavaenulikud pabertaskurätid?

foto: Rohegeenius

Nohune aeg on käes – üks löristab nina ühes toas, teine nuuskab teises. Lühikese ajaga on paberikorv kõigis tubades täis pabertaskurätikuid, rääkimata lauapealsetest ja padja alustest. Kui peres on kõik korraga nohused, siis kulub päevas vähemalt kaks 10-pakilist pakki ja kuus eurot paberrätikute portsule.

On palju argumente, miks me ei taha loobuda pabertaskurätikutest – need on mugavad, nad on pehmed, neid ei pea pesema. Keskkonnasõbralikkusest on aga asi kaugel. Millega aga neid asendada, et vähendada looduse koormamist? Asemel võiks ju olla midagi sama mugavat.

Iga riie ei sobi taskurätikuks, kuna ninaümbrus on õrn ja karedama riidega nina pühkides hakkab ninaalune kergesti punetama ja läheb katki. Nii ei sobi taskurätikuks paljud sünteetilised kangad. Pesumaja “Pesulaine” perenaine Kristel Tammiste ütleb, et kõige parem riie taskurätikuks on vana hea sitsiriie ehk puuvillane kangas. Taskurätikuid saab lõigata näiteks sellest tehtud vanast voodipesust, ja neid saab sellest lõigata kohe palju.

Kui sinu argumendiks pabertaskurätikutest loobumiseks on see, et sinna nuuskad ju ühe korra ja saad selle ära visata, ent riidest rätikusse ilmselt mitte, siis mõtle korra veel. Kui palju sa ikkagi kasutad paberrätikut tõesti ainult üheks nuuskamiseks? Kui riidest rätik on sinu meelest juba n-ö kasutatud, siis lihtsalt võta uus lõigatud rätik ja kui pesupesemise aeg käes, viska kasutatud rätikud pesumasinasse. Kristel Tammiste mainib, et me oleme harjunud pesema oma pesu 30-40 kraadi juures, aga see ei tapa baktereid. “Hügieeni mõttes oleks hea, kui me puhtaks pestud taskurätikud ära triigiksime, enne kui need uuesti kasutusse võtame,” annab ta nõu ja lisab, et peale selle näeb triigitud rätik ka esteetilisem välja.

Nii et järgmine kord, kui garaažist tulev mees küsib su käest auto puhastamiseks kaltsu – mida sul nagunii kodus on -, siis ära anna talle kallist sitsiriiet ära, vaid lõika sellest valmis hoopis taskurätikud. Ja auto jaoks ulata mehele mõni taoline vana riie, mis nina pühkimiseks ei sobi.

Loe ka: Ideenurk: millega asendada kodus majapidamispaberit?

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.