Rohemajandus

Erametsaliit: metsaomanike andmed ei peaks agressiivsetele kokkuostjatele kergesti kättesaadavad olema

Indrek Selli sõnul on liigid kaitse all põhjusega.Foto: Shutterstock

Veebruari lõpus avaldasime loo Karinist (nimi muudetud, aga toimetusele teada), kellelt agressiivselt ja sobimatute võtetega metsa turuhinnast oluliselt odavamalt osta püüti. Eesti Erametsaliit taunib taolisi agressiivseid metsa kokkuostjaid. Ühtlasi ei tohiks liidu hinnangul metsaomanike andmed kokkuostjatele praegusel viisil kättesaadavad olla. 

Liit leiab, et agressiivne metsa kokkuost ja maksudest kõrvale hiilimine ei peaks kuuluma Eesti ettevõtluskultuuri juurde. Liit soovitab kõigil metsaomanikel enne oma metsa müüki konsulteerida kohaliku metsaühistuga, olemaks kindlad, et pakutud hind vastab ka turu tegelikule väärtusele.

Samuti ei pea erametsaomanikke koondav ühing õigeks, et metsa andmed on kõikidele soovijatele riiklikust metsaregistrist nii kergesti kättesaadavad.

“Agressiivsed metsa kokkuostjad on jätkuvalt tänases Eesti ärikultuuris tõsine probleem, häirides tugevalt metsaomanike igapäevast elu, aga ka mainet. Eestis on palju maal elavaid inimesi, kellele mets pakub igapäevast tööd ja sissetulekut. Väga palju on nende seas perekondi, kes toimetavad oma metsades põlvkondade kaupa, tehes seda hoolivalt ning vastutustundlikult,” ütles Erametsaliidu juhatuse esimees Ando Eelmaa.

“Agressiivsed kokkuostjad lähtuvad seevastu lühiajalisest kasust. Mets raiutakse maha, enamasti jäetakse uuendamata ning hooldamata. Eesti metsasektori mainet on kahjuks kujundanud suuresti just viimaste tegevus,” lisas Eelmaa.

Enne oma metsamaa müüki soovitab Eelmaa kindlasti võtta inimestel ühendust kohaliku metsaühistuga: “Meieni jõuab sageli juhtumeid, kus eraisik on müünud oma metsa kokkuostjale turuväärtusest oluliselt odavama hinna eest.”

Lisaks agressiivsetele metsa kokkuostjatele taunib aga Eelmaa ka riigi tegevusetust. “Tänane olukord, kus metsaregistri andmed on kõikidele soovijatele nii kergesti ligipääsetavad, peab muutuma. Agressiivsed kõned hangeldajatelt, kes soovivad metsa kokku osta ja seda sageli turuhinnast odavamalt, on probleem ning siin peaks riik inimestele appi tulema, et kõik andmed ei oleks igaühele vabalt internetist leitavad.”

Eelmaa rõhub ka metsaomanike sotsiaalsele vastutusele. “Eesti riik elab metsast. Mets on üks meie tähtsamaid loodusvarasid. Seda enam on oluline, et igalt tegevuselt metsast laekuksid riigieelarvesse kõik maksud, et meie riik saaks olla tugev ja terve.”

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses