Millised on tavalise inimese võimalused roheliselt investeerida?

Nüüd leidub palju valikuvõimalusi inimestele, kes soovivad investeerida rohelisemasse tulevikku.Foto: Shutterstock

“Kas olete mõelnud investeerida, kuid seda rohelistesse ettevõtmistesse, et panustada kestlikuma tuleviku loomisesse?” küsib Christer Haglund, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse direktor, kes kirjeldab lähemalt rohelise investeerimise võimalusi.

Et artikli ilmutamine oli algselt plaanitud varasemaks, tuleb nüüd kõike järgnevat tõlgendada viiruse pandeemia kontekstis. Ja üldse vaevalt mingi teema suudab praegu inimestele naha alla pugeda ilma, et see kuidagi üleilmse eriolukorraga seostuks. Tahtsin alguses kirjutada, et just täna on õige aeg alustada roheinvesteeringutega, ning seda kolmel põhjusel.

Kolm põhjust, miks täna on hea aeg vaadata roheinvesteeringuid

Esiteks, koroonaviiruse tõttu langeb üleilmsete aktsiate väärtus ning peagi muutuvad nende hinnad vägagi atraktiivseks. Siin tuleb teha muidugi oluline mööndus – investeerige praegu eelkõige oma ja teiste tervisesse. Toetage võimalusel neid inimesi ja ettevõtteid, kelle sissetulekud on vähenenud ning kes piirangute tõttu enim kannatavad.

Teiseks, nüüd leidub palju valikuvõimalusi inimestele, kes soovivad investeerida rohelisemasse tulevikku. See kehtib ka praeguses kontekstis. Viirusest räsitud majandus vajab lisaraha ning kui otsustate roheliselt investeerida, siis on kasu veel kahekordne.

Kolmandaks, varem ei läinud rohelistel investeeringutel kuigi hästi, ent viimasel ajal on nende käsi hakanud paremini käima ning need on mõnest tavapärasest alternatiivist isegi edukamad. Hiljuti otsustas ka Euroopa Liit (EL) investeerida suurel määral just kestlikkuse suunal. Kuhu see raha läheb? Ilmselgelt rohelistesse sektoritesse. Tõsi, praeguses olukorras peab jälgima, kas EL/riikide rohelubadused ikka peavad ja kas nn kestlike ettevõtete pikk plaan annab neile eelise majandussurutisest kergemini väljuda.

Millised on võimalused?

Levinuim võimalus on muidugi börs. Heitke pilk Eesti ja Põhjamaade börsil olevatele kestlikele ettevõtetele ja valige see, millesse usute. Teine variant on soetada börsil kaubeldavaid fonde (ETF). Sel viisil saate valida kindlad tööstussektorid ning kombineerida neid endale sobiva geograafilise piirkonnaga. 

Asja juures on parim see, et fondidesse valivad aktsiaid välja rahvusvahelised finantseksperdid või investeeritakse automaatselt investeerimisstrateegia ja indeksi järgi. Tavaliselt kuuluvad fondidesse pigem suuremad rahvusvahelised ettevõtted, mis tegutsevad eri sektorites, nagu näiteks energia, puhas vesi, kliima, madal süsinikdioksiidi heide või kestlikkus.

Praegusel ajal on saadaval ka rohelised võlakirjad. Tavaliselt müüakse neid ainult institutsionaalsetele investoritele, ent vahel on võimalik erainvestoritel finantsasutuste kaudu võlakirjades osalust osta. Nõnda võib olla võimalik näiteks panustada rohelistesse idufirmadesse. Aastane tulu sellistelt investeeringutelt on tavaliselt üsna tagasihoidlik, ent need on suhteliselt stabiilsed ka keerukatel aegadel nagu praegu. Samas on minimaalne investeerimissumma sageli kõrge.

Ühisloome on sotsiaalmeedias populaarne, ent ühisrahastus ei ole ehk samavõrra tuntud. On olemas platvormid, millelt saate otse osta osaluse väikeettevõttes või idufirmas. Kuna nende osalustega ei kaubelda börsil, võib olla keerukas vajadusel oma raha kiiresti kätte saada. Potentsiaalselt hea tehingu tegemiseks peate ettevõtet ka hästi tundma või suutma seda põhjalikult analüüsida. See on äärmiselt riskantne, ent võib olla lõbus ja tasuv.

Millest alustada?

Asudes investeerima kestlikku tulevikku oleks ehk hea mõte alustada fondide või ETF-idega. Neid saab osta väiksema summa, nt 50 euro eest kuus. Seejärel hoolitsevad investeeringu eest juba asjatundjad ning hea likviidsus tagab, et saate ootamatus olukorras oma raha kiiresti kätte. ETF-e saate osta panga kaudu nagu osakuidki ning need on kulutõhusad.

Fondide puhul on olemas aktiivsed ja passiivsed fondid. Aktiivseid juhivad fondijuhid ning seega on need kallimad. Passiivsed on tavaliselt indeksifondid, mis järgivad automaatselt fondi strateegiat, näiteks puhas vesi arenevatel turgudel. Alati tasub üle vaadata fondijuhtimise tasud, kuna need võivad suuresti erineda. Samuti on mõistlik uurida fondi lähemalt, et teha kindlaks, milliseid kestlikkuse skeeme sellesse kuuluvad ettevõtted järgivad.

Kuidas välistada rohepesu?

Kuidas teha kindlaks, kas rohefond (või ettevõte) on tõesti nii roheline nagu ta end välja paista laseb? Üks võimalus on otsida jätkusuutlikkuse aruandluse raamistikke või kaardistusi. Need pakuvad teile juhiseid ja meelekindlust, kui te ise ei ole keskkonnaekspert.

Mõned laialdaselt tunnustatud on: ülemaailmne jätkusuutliku ettevõtluse aruandluse raamistik (ingl Global Reporting Initiative ehk GRI) ning keskkonna-, sotsiaal- ja haldusalane eetiline tegutsemine (ingl Environmental, Social and Governance ehk ESG), samuti tulevikukindel ettevõtte jalajälje kaardistus (ingl Future Fit Business Benchmark), mis on kaasaegne jätkusuutlikkuse indikaatorite tööriist.

Üldine nõuanne on, et investeerides tagage endale alati mitmekesine portfell ja investeerige korrapäraselt pikema aja jooksul. Tõuse ja langusi on võimatu ette ennustada ning iial ei tea, millist sektorit tabab ootamatu mõju – olgu see siis negatiivne või positiivne.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.