Pendelränne survestab keskkonda: 3 ülemaailmset trendi, mis mõjutavad tulevikus meie igapäevast liikumist

AuveTechi juhita liikuva sõiduki MiCa esmaesitlus Rakett69 Stuudios Ülemistel eelmise aasta oktoobris. NEXPO üks teemadest on liikuvus tuleviku linnades. Foto: Madis Veltman / Postimees / Scanpix

Urban commuting, ehk igapäevane töö ja kodu vaheline liikumine, on kiiresti muutumas. Muutused keskkonnaalastes, demograafilistes ja majanduslikes tegurites mõjutavad seda, kuidas inimesed liiguvad, milliseid transpordivahendeid kasutavad ja millised mobiilsusvahendid on tulevikus kõige populaarsemad.

NEXPO Tallinn rohetehnoloogiate näitusel pendelrände tuleviku üle diskuteerides tõi Auve Techi juhatuse liige Johannes Mossov esile kolm peamist trendi, mis tulevikus meie mobiilsust ja liikumisharjumusi mõjutavad. 

Auve Tech NEXPO Tallinn rohenäitusel. Foto: Priit Siimon

CO2 emissioonid

Üks suurimaid väljakutseid, millega transpordisektor silmitsi seisab, on keskkonnamõju. Transport moodustab viiendiku globaalsest CO2 heitmest ja sellest poole on tekitanud inimeste liikumine teedel. Selleks, et lahendada CO2 emissioonide probleemi tuleb minna üle rohelisematele ja keskkonnasõbralikumatele transpordivahenditele.

Elektriautod ja alternatiivsed energialahendused on juhtimas linnatransporti säästlikumasse suunda. Auve Techi visioon on luua turvalist, keskkonnasõbralikku ja efektiivset autonoomset transpordilahendust, millega vähendada ökoloogilist jalajälge. Sõidukid on elektrilised ja kasutavad tõhusaid akutehnoloogiad, mis vähendavad heitgaaside koguseid. Lisaks töötab Auve Tech välja esimest vesinikkütusel liikuvat autonoomse sõidukit. Vesinikkütus on jätkusuutlik alternatiiv, mis samuti aitab tulevikus vähendada transpordiga seotud süsihappegaasi heitmeid.

Üleautostumine

Oluline murekoht urban commutingu puhul on ka üleautostumine. Suur sõidukite koormus teedel põhjustab liiklusummikuid, parkimisprobleeme, keskkonnasaastet ja liiklusohutuse probleeme. Traditsioonilised transpordisüsteemid ei suuda enam linnade kiiresti kasvava nõudlusega sammu pidada.

50% avalikust ruumist on teede ja parkimiskohtade all, praegu on maailmas ligi 1,5 miljardit sõidukit. Kui ülejäänud maailm jõuab Euroopa ja USA tasemele, siis see arv neljakordistuks. Meie planeet ei ole suuteline sellisele keskkonnakoormusele vastu pidama.

Lahendusena liiguvad linnad jagamismajanduse suunas. Ühistransport on mõeldud jagamiseks ja bussid pakuvad võimalust luua tõhusam ning säästlikum transpordisüsteem, millega üks sõiduk saab teenindada mitut reisijat. See vähendab vajadust personaalsete sõidukite järele.

Auve Tech astub sammu üleautostumise vastu ja ühendab innovatsiooni jätkusuutlikkusega. Autonoomsed sõidukid on osa lahendusest, mis kujundab tuleviku linnatransporti, vabastab linnaruumi, vähendab liiklusummikuid ja parandab üldist liiklusohutust.

Vananev ühiskond

Vananevas ühiskonnas on transpordivalikud eriti olulised. Eakad vajavad võimalusi, mis säilitavad liikumisvabaduse. Paratamatult võib nende juhtimisvõime vananedes halveneda, mis muudab isikliku sõiduki juhtimise keerulisemaks ja ohtlikumaks.

Liiklusohutus on pidev väljakutse. Huvitav, kuid murettekitav statistika näitab, et ligi 90% liiklusõnnetusi põhjustavad inimeste eksimused. See tähendab, et inimtegur – olgu siis hooletus, tähelepanu hajutamine või liiklusmärkide eiramine – on peamine põhjus, miks toimuvad teedel õnnetused.

Auve Techi autonoomsed sõidukid pakuvad neile väljakutsetele lahendust. Tehnoloogilised lahendused, nagu täiustatud sensorid ja tehisintellekt aitavad vähendada inimtegurist tulenevaid riske, tagades ohutu ja turvalise liikumise. Autonoomsed sõidukid reageerivad kiiresti ja täpselt muutuvatele liiklusoludele, mis suurendab liiklusohutust. Auve Techi tehnoloogia on suunatud sellele, et muuta urban commuting turvalisemaks, mugavamaks ja vastutustundlikumaks.

NEXPO Tallinn rohetehnoloogiate näitusel diskuteeriti pendelrände tuleviku üle. Paneelis osalesid Auve Techi juhatuse liige Johannes Mossov, Soome visiooni- ja innovatsioonipartnerluse ettevõtte VTT esindaja Matti Kutila, automatiseeritud Soome sõidukitele keskendunud ettevõtte Pendel Mobility esindaja Christian Riester ja Tampere linna visiooni jagas Tiia Joki. 

Diskussioonis tõid kõnelejad esile, et Euroopa riigid jagavad transpordivaldkonnas samu muresid: kuidas muuta ühistransport jätkusuutlikumaks, aga samas liiklejatele kättesaadavaks ja ahvatlevaks? Selle asemel et mõelda transpordile ühe sõiduvahendi kaupa, peaks meil olema terviklik transpordisüsteem. 

“Kui transport on liiga keeruline, siis ei taha inimesed seda kasutada,” tõdes Tiia Joki. Joki sõnul võiks tulevikus olla üks veebikeskkond, kuhu koonduvad kõik ühe linna  bussi-, trammi- ja linnarattateenused. 

13.-17. novembril toimub Eesti ajaloo suurim rohetehnoloogiate näitus NEXPO Tallinn, mille fookus on linnaruumi transpordilahendustel. Üritus toob pealinna kokku innovaatilised ettevõtted, ligi 500 investorit, rahvusvaheliselt tunnustatud visionäärid ning tippteaduse üle maailma. Näitusel on ettevõtteid nii Eestist kui ka naaberriikidest, kuid samuti näiteks Itaaliast, Saksamaalt ning Lõuna-Koreast. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.