Aleksei Turovski õpetab, mida teha, kui näed siile paaritumas

Mõne päeva eest ilmus Rohegeeniuses lugu sellest, kuidas Pärnu ridaelamu terrassil avastati siilipaarike pulmi pidamas. Kuuldes juhtunust, rõõmustas zooloog Aleksei Turovski ja sõnas: “Väga võluv, jõudu neile!”

Kuigi Rohegeeniuse lugu rääkis ühest paarist, selgus ühismeediast, et paarituvaid siilikesi on märganud teisedki loomasõbrad, kellel oli tekkinud mitmeid küsimusi selle kohta, kuidas peaks inimene sellises olukorras käituma. 

Ole taktitundeline

Turovski sõnul võivad siilide pulmad kesta nädala-kaks. “Aga ma usun, et enamasti on need juba peetud,” ütles ta. Põhjusteks on soe aasta ja see, et tänu eriolukorrale on maailm muutunud metsloomadele turvalisemaks.

Paarituvad siilid ei vaja Turovski sõnul väga palju tähelepanu. “Jah, nad ei pane seda pahaks, kui mõni vaatab aknast välja,” sõnas ta. “Aga peaasi, et poleks suurt inimeste aktiivsust. Kui mõni olend paaritub, peab inimene loomulikult olema taktitundeline ja viisakas ning mitte segama. Ega see inimestel teisiti ole. Kui inimesed paarituvad, siis ära mine kohe torkima, jäta rahule. See on igati selge.”

Kas pulmadele peaks kaasa aitama?

Siilid ei vaja turgutuseks mingit abi, neile ei pea pakkuma pärast pikaleveninud pulmapidu söögi- ega joogipoolist. “Nad saavad suurepäraselt hakkama,” ütles Turovski. Kahejalgsel on sellises olukorras vaid üks kohustus: anda loomadele rahu. “Vaadake, pärisahvilisel ja -inimesel on ürgne hoiak: see, kes jagab toitu, on ülemus. See on täiesti arusaadav, kuid hoidkem tagasi.” 

Siilid saavad omavahel väga kenasti hakkama. “See on nagu veelindudega, keda ei tohi mingil juhul toita,” ütles Turovski.

Ka ei tasu karta, et siilidele oleks paaritumine kuidagi valuline. “Siilid ja ka okassead valitsevad suurepäraselt oma okastest katteid, mingit traumaohtu pole,” rääkis Turovski. “Loomulikult teevad seda kõik loomad ettevaatlikult, ka maod. Inimeste eest ma ei vastuta.”

Millal on oodata poegasid?

Siilid paarituvad tavaliselt aprilli lõpus ja mai alguses. “See ei ole väga pikk periood,” ütles Turovski. “Loomadel pole kombeks pikendada kunstlikult enese lõbustamiseks seksuaalseid sündmustikke ja olustikke.”

Esimene siilipesakond sünnib juunis-juulis. Kui ilm soosib, võib järgneda teine ja kolmaski.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.