Uudis

Eesti keskkonnaagentuur: inimesed kipuvad segamini ajama raieteatisi ja tegelikke raieid

Lahemaa rahvuspark.Foto: Shutterstock

Eesti keskkonnaagentuur kirjutab enda Facebooki lehel, et inimesed kipuvad segamini ajama raieteatiste ning tegelike raiete infot ning tulemused on levinud sotsiaalmeedias kulutulena.

Keskkonnaagentuur annab teada, et möödunud nädala lõpust leviv väide, justkui oleks 2019. aastal lageraieid teostatud 60 000 hektaril, on vale. Tegelikult tehti lageraieid ligi poole võrra vähem.

Pahandust tekitanud raiete pindala number on saadud ilmselt aastaraamatust “Mets 2018” raiedokumentide alusel esitatud raiete pindala tabelist. Agentuuri sõnul aga on selles kontekstis on oluline tähele panna, et see ei arvesta asjaoluga, et erametsade puhul on tegu kavandatud raietega. Tegelikult teostatakse erametsas vähem kui 50% kavandatud lageraietest ning see levima hakanud number ei kajasta tegelikke raiemahte.

Tegeliku raiemahu hindamisel kasutatakse SMI-d (statistilist metsainventeerimist) või raiete eksperthinnangut. Hetkel on viimane SMI 2018, mis esitab 2017. aasta raie andmed. SMI järgi tehti 2017. aastal lageraiet 35 600 hektaril.

Lisaks SMI-le koostab keskkonnaagentuur raiedokumentide andmeid kaugseire andmetega täpsustades nn raiete eksperthinnangu. 2018. aasta kohta on eksperthinnang tehtud ning selle alusel oli 2018. aasta lageraiete pindalaks 35 900 hektarit. Sarnase metoodika alusel tehtud esmane hinnang 2019. aasta kohta näitab pindala vähenemist ~10%.

Täpsemalt saab lugeda keskkonnaagentuuri koostatud aastaraamatu “Mets 2018” raiete peatükis ning lisainfot saab ka SMI raamatust, mis on kättesaadav siin.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.