Eesti parimad toiduained on selgunud. Millised on uued suunad?

Parim toiduaine Rakvere Ürt & Grill Rabarberi-mündi vardaliha. Fotod: Toiduliit

Toiduliit tunnustas täna Olümpia hotellis peetud aastakonverentsil Eesti parimaid toiduaineid.

2023. aasta Eesti Parima Toiduaine tiitli viis koju HKScan Estonia AS, kes tõi turule erilise maitsestusega kuivmarinaadis käsitsilõigatud seakaelakarbonaadist rabarberi-mündi vardaliha, mille lihasisaldus on 95%. Karges marinaadis on kasutatud naturaalset rabarberipüreed, sidrunimahla, rohemünti ja teisi maitsetaimeid. 

2023. aasta Eesti Parima Mittealkohoolse Joogi tiitli pälvis Aura ökoloogiline filtreerimata õunamahl (AS A. Le Coq), Parima Alkohoolse Joogi tiitli Grafter’s Wild Forest Gin (AS Liviko) ja Parima Lisandväärtusega Toiduaine tiitli Alma Vita+ laktoosivaba virsiku-chia jogurt (Valio Eesti AS).

Aasta parimaid toiduaineid tunnustasid konverentsil Toiduliidu juht Sirje Potisepp, regionaalminister Madis Kallas ja Vabariigi Presidendi abikaasa Sirje Karis. 

„Kuigi kriisiaegadele koheselt märkasime tänavu osalemise aktiivsuse mõningast langust, võin siiski kindlalt öelda, et tootearendus toidusektoris on jätkuvalt tugev ning tootjad suudavad oma innovatsiooni ja ideedega üllatada meid iga aasta,“ kommenteeris Sirje Potisepp.

Ühe tänavuse trendina tõi ta välja taimsete toodete lisandumise ning suhkrusisalduse jätkuva vähenemise. Tootearenduse faasis püütakse jätkuvalt anda toodetele sobivaid lisandväärtuseid, lisades juurde rohkelt kiudaineid, valku, vitamiine ja mineraalaineid või piimhappebaktereid.

Palju on ka pakendiuuendusi, mille eesmärgiks on muuta see tarbijale võimalikult mugavaks. Uueks hitiks on saanud doy-pack, mis võimaldab pakkuda tarbijale väiksemaid portsjoneid, lisaks on niiviisi vähem pakendit ja tooted võtavad vähem ruumi. 

„Uuenduslike maitsete üle domineerisid tänavu kvaliteetsed puhtad ja vahel ka traditsioonilised maitsed. Saime nautida juba tuntuid maitseid, aga uues võtmes – kui varasemalt on näiteks rabarber olnud populaarne just jookides, siis nüüd on ta kolimas nii magustoitudesse kui ka lihatoodetesse. Tore on näha kodumaiste tuntud aia- ja metsasaaduste populaarsuse jätkuvat kasvu,“ lisas Potisepp.

Kokku osales sel aastal Eesti Parima Toiduaine konkursil 137 Eesti toiduainet ja jooki 50 ettevõtetelt: 25 suurettevõtet esitasid konkursile 87 toodet ning 25 väikest piirkondlikku tootjat saatsid hindamisele 50 toodet.

Kõige tihedam konkurents oli tänavu taas lihatoodete kategoorias (20 toodet), millele järgnesid mahu poolest võrdselt magustoidud, piimatooted ja valmistooted – igas kategoorias 10 uut põnevat toodet. Väikeettevõtetest oli enim esindatud Põhja-Eesti 17 tootega ja Virumaa 12 tootega. 

KULDMÄRGID 2023:

Eesti Parim Mittealkohoolne Jook 2022 – AURA Ökoloogiline filtreerimata õunamahl (AS A. Le Coq). 100%-line ökoloogiline filtreerimata õunamahl, mis on valmistatud mahepõllumajanduses ehk kemikaalivabalt kasvatatud õunte värskelt pressitud mahlast ning omab mahetoidu sertifikaati. Maitsvad magushapukad maheõunad on pärit Ungari päikselistest maheaedadest ning neist on pressitud vaid mõne tunni jooksul pärast viljade korjamist naturaalne ja filtreerimata õunamahl. Värskelt pressitud õunamahl pakendatakse loetud tundide jooksul õhu-ja valguskindlasse kartongpakki. Et takistada mahla riknemist, mahlahetkeks pastöriseeritakse, mille tulemusena riknemisprotsess peatub, aga mahla väärtuslikud omadused praktiliselt ei muutu. 

Parim mittealkohoolne jook: Aura Öko Õunamahl.

Eesti Parim Alkohoolne Jook 2023 – Crafter`s Wild Forest Gin (AS Liviko). Karge ja kohalikku taimestikku väärtustava retsepti südames on džinnile kohaselt kadakamarjad, samuti kuuseokkad ja männivõrsed. Hilissuvine kanarbik ja mustikavõrsed annavad džinnile mesise keha. Puuviljalisust lisavad sidruni ja magusa apelsini koor. Ingver, muskaatpähkel ja iirisejuur rikastavad sügavat vaigust südant. Taustal ootamatu kadakasuits ja õrn mereranna mineraalsus – metsikult põhjamaine. Juba tänaseks on mitmed turud Crafter’s Wild Forest džinni oma sortimenti lisanud ning jooki eksporditakse rohkem kui 60 riiki üle maailma.

Parim alkohoolne jook: Crafters Wild Forest Gin.

Eesti Parim Lisandväärtusega Toiduaine 2023 – Alma Vita+ laktoosivaba virsiku-chia jogurt (AS Valio Eesti). Jogurt valmib puhtast kodumaisest piimast ja sellele on lisatud L. rhamonosus GG piimhappebakterit ja D-vitamiini. D vitamiin aitab kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitlusele. Lisaks on toode suurepärane kiudaineallikas, sest koostisesse on lisatud kiudainet inuliin. Alma Vita+ jogurtites on 30 % vähem suhkruid võrreldes turul olevate topsijogurtite keskmise suhkrusisaldusega. Magustamiseks on kasutatud datlisuhkurt. 

Parim lisandväärtusega toiduaine: Alma_Vita+_jogurt_virsiku-chia.

Eesti Parim Toiduaine 2023 – Rakvere Ürt ja Grill Rabarberi-mündi vardaliha

( AS HKScan Estonia). Unikaalse retseptiga, erilise ja eheda maitsestusega kuivmarinaadis käsitsilõigatud seakaelakarbonaadist vardaliha, mille lihasisaldus on lausa 95%. Karges marinaadis kohtuvad naturaalne rabarberipüree, sidrunimahl, rohemünt ja teised maitsetaimed. Ainulaadne ja värskendav uudistoode.

Parim toiduaine Rakvere Ürt & Grill Rabarberi-mündi vardaliha. Fotod: Toiduliit

PIIRKONDLIKUD KULDMÄRGID:

Parim Toode Lääne-Eesti Väikeettevõttelt 2023 – Mahe rohumaaveise antrekoodi steik (AS Linnamäe Lihatööstus). Tegemist on 100 % Eesti mahe rohumaaveise lihast tootega, mis sobib grillimiseks, praadimiseks või ahjus küpsetamiseks. Rikkalikult tunnustatud rohumaaveise liha, kompaktne ja keskkonnasõbralik tükitoote pakend. Liivimaa Lihaveise rohumaaveised sünnivad ja kasvavad vabana. Rohumaaveiseliha on rikas omega-3 rasvhapete poolest ning sisaldab A- ja E-vitamiine, aga ka linoleenhappeid. Lisaks on rohumaal kasvanud veiselihas parim võimalik rasvhapete kooslus ehk märkimisväärne monoküllastamata rasvhapete osakaal (35%). 

Parim Jook Lääne-Eesti Väikeettevõttelt 2023 – Rabarber-lavendel funktsionaalne jook MAHE (OÜ Öun Drinks). Suviselt meelitav hapukas rabarber ja lummava lõhnaga lavendel kohtuvad lõõgastumist toetavas funktsionaalses joogis. Pastell-lillat purki avades lendleb ninasõõrmetesse lavendliaroom, esimeses lonksus tervitab maitsemeeli värskusepuhang ehk hapukas rabarber ning järelmaitses tantsivad kodumaised õunad lavendliga käsikäes. Seda ilma säilitusaineteta, kunstlike lõhna- ja maitseaineteta ning üksnes mahedate koostisosadega. Ühes rabarber-lavendel funktsionaalses joogis on umbes kahe maheõuna jagu mahla.

Parim Toode Lõuna-Eesti Väikeettevõttelt 2023 – Toorjuustu dessert mango (OÜ Nopri Talumeierei). Toote valmistamisel on kasutatud Eesti puhtaima piimaga farmist tulevat toorainet ja ilma lisanditeta mangopüreed. Desserdis on mango magus maitse täiuslikus tasakaalus kreemise toorjuustuga.  Dessert on pakendatud läbipaistvasse topsi, kust on näha kaks kihti – all kakao küpsisepuru ning peal kollakas mangokreem. 

Parim Jook Lõuna-Eesti Väikeettevõttelt 2023 – Cydonia-ebaküdoonia vahuvein (OÜ Murimäe Vein). Poolkuiv ebaküdooniavahuvein, mis on valminud traditsioonilisel meetodil. Ebaküdoonia on teada tuntud kui põhjamaa sidrun. Murimäe Vein on selle väärindanud vahuveiniks, mis sobib ideaalselt nii aperшtiivina, kui ka veidi vürtsikate toitude juurde. Veinis kasutatud Ebaküdoonia on pärit Seedri puukoolist Viljandimaalt.

Parim toode Põhja-Eesti Väikeettevõttelt 2023 – Musta Küüslaugu õisik (OÜ Must Küüslauk). Musta küüslaugu õisik on naturaalne ja mahe küüslaugu õis, mida lõigatakse maha kaks-kolm nädalat enne küüslaugu koristamist, et küüslaugu ramm mugulasse koguneks. Kokkukogutud õisikuid töödeldakse musta küüslauguga samal viisil, fermenteerides õisi ligi kaks nädalat küpsetusahjus lisaaineid lisamata.Tulemuseks on veelgi nüansirikkam maitsebukett, kui mustal küüslaugul, sisaldades hapukaid, magusid ja umami nüansse ning levitades imelist ja isuäratavat lõhna. Musta Küüslaugu õisik on hea niisama näksimiseks ja heaks täienduseks veini või õlle kõrvale. Sobib salatite ja teistele nii magusate kui ka soolaste toitude maitsestamiseks. Eriti huvitavaid maitsenüansse toob välja musta küüslaugu õisiku kombineerimine piimatoodetega sh jäätisega. Toode valmib käsitsitööna.

Parim Toode Virumaa Väikeettevõttelt 2023 – Trühvli salaami (OÜ Matsimoka). Trühvli salaami on Eestis ainulaadne valmistamistehnoloogia poolest. Matsimoka on rajanud esimese ettevõttena Eestis ehtsa valgehallitussalaami tootmise. Vorstisegusse lisatakse bakterikultuur fermentatsiooniprotsessi jaoks ning valmispritsitud vorstid kastetakse enne raamidele riputamist toiduhallituse eostega veelahusesse tagamaks ühtlane toiduhallituse areng salaamide valmimise käigus. Peale raamidele riputamist valmib trühvli salaami kahes salaami valmimiskambris, mis järgivad Vahemerelise sügise kliimat. Kambrites olev tehnoloogia võimaldab ülitäpselt hoida õhuniiskust ja temperatuuri nii ajaliselt kui ka ruumi erinevates punktides tagades valmivate vorstide homogeense valmimise. Võrreldes teiste väiksema läbimõõduga (seasooles) salaamidega on Matsimoka trühvli salaami palju madalama rasvasisaldusega (26,1%). 

Parim Jook Virumaa Väikeettevõttelt 2023 – Mohn Poppy Spruce Tip Gin (OÜ Moe). Džinni valmistamiseks saadi inspiratsiooni Põhjamaisest loodusest, lisades klassikalisele Mohn Poppy Ginile kamaluga kuusevõrseid. Värsked võrsed on pehmed, söödavad ja meeldiva hapuka maitsega, sest sisaldavad askorbiinhapet. Kuusevõrsete korjeaeg on lühike, sest juba mõne nädala vanusena hakkavad nad puituma. Puitunud võrsed enam süüa ei kõlba. Kuusevõrsed annavad joogile meeldiva hapukuse ja ürdise karakteri. Eriline tähelepanu läheb ka selle toote puhul kodumaise piirituse ja kadakamarjade kasutamisele. Sinised ja rohelised kadamarjad on korjatud Muhult ja Saaremaalt. Eesti kadakamarjad on väikesed ning nende maitse samavõrra kontsentreeritum.

Lisaks hõbe- ja kuldmärkidele valiti tänavu konkursi raames pressi lemmik ja rahva lemmik. Meedia lemmikuks nimetas ajakirjanikest koosnev žürii Saare Kala õrnalt soolatud ja ehtsal tulel küpsetatud leegitatud lõhefilee, mis pälvis tänavusel konkursil ka Parima Kalatoote auhinna. 

Meedialemmik: Saare Kala leegitatud lõhe.

Rahva lemmikut valiti rahvahääletusega „Eesti Parima Toiduaine“ Facebooki lehel ning enim hääli (3200) kogus Matsimoka pasteet suitsulihakõrnetega

Rahvalemmik: Matsimoka pasteet suitsulihakornetega.

Kaupmeeste Lemmikuks valiti Rakvere Ürt&Grill Rabarberi-mündi vardaliha (HKScan Estonia AS) ning Tallinna eriauhinna pälvis Deary mustsõstra taimne fermenteeritud dessert (Tere AS). Esimest korda valiti ka Lemmikut Vegantoodet – selle tiitli pälvis Musta Küüslaugu õisik (Must Küüslauk OÜ).

Tootepõhiste alagruppide võitjatele jagati märtsis hõbemärke järgmistes kategooriates: Parim Lihatoode, Parim Kalatoode, Parim Piimatoode, Parim Pagaritoode, Parim Köögiviljatoode, Parim Valmistoode, Parim Kaste, Parim Kondiitritoode, Parim Magustoit, Parim Kuivsnäkk ja Parim Lastetoit. Hõbemärkidega saab tutvuda siin

Konkursi žüriiliikmete hulka kuulusid toiduteadlased, toitumisnõustajad, toiduajakirjanikud ning kaupmehed, kes kõik läbisid enne hindamist sensoorika-alase koolituse. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.