Uudis

Eestimaa Looduse Fond: senine raiemaht seab ohtu metsaelustiku ja süvendab kliimamuutust

Männimets Läänemaal.Foto: Hannu

Eestimaa Looduse Fondi teatel näitavad täna avaldatud statistilise metsainventuuri andmed, et 2018. aastal raiuti Eestis rohkem metsa kui kunagi varem ja raiemahud püsivad jätkuvalt kõrged. Taoline raiesurve seab ohtu metsaelustiku ja süvendab kliimamuutust.

Eestimaa Looduse Fondi (ELF) hinnangul peab raiemahud viima kestlikule tasemele, sest senine raiesurve seab ohtu metsaelustiku ning süvendab kliimamuutust.

Maht ületas kliimasõbralikkuse

Statistilise metsainventuuri andmetel raiuti 2018. aastal 12 741 000 tihumeetrit metsa, samuti on olnud püsivalt kõrged eelnevate aastate raiemahud. 2019. aasta maht oli Keskkonnaagentuuri spetsialistide hinnangu järgi 11 300 000 tihumeetrit. 2019. aasta raiemahte täpsustavad andmed selguvad järgmisel kevadel.

Kui keskkonnaministeeriumi tellimusel tehtud Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse analüüs näitab, et kliimasõbralik oleks raiuda maksimaalselt kaheksa miljonit tihumeetrit aastas, siis tunamullused mahud ületasid seda pea viie miljoni tihumeetri võrra.


Vana metsa kaitseks

Selline intensiivne metsamajandamine annab ELFi sõnul kliimakriisile hoogu juurde. Noor kasvav mets seob küll hoogsalt süsinikku, ent arvestades kliimakriisi akuutsust, on kasulikum säilitada rohkem vana metsa.

Nimelt näitavad analüüsid, et väga intensiivse majandamisega tekitatud kahju heastamine võtab 60 aastat ja alles seejärel saab rääkida kliimakasust.

Elupaigad hävinevad

Suur raiesurve paneb ELFi teatel täbarasse olukorda ka metsaelustiku – üha enam elupaiku hävib, metsamaastik killustub. Muuhulgas kaovad seetõttu üha sagedamini vana loodusmetsa tükid, kus leidub mitmeid haruldasi liike, mis aitavad hoida meie metsade elurikkust.

Vanade metsade hulk ja omavaheline sidusus on aktiivse metsaraie tõttu üha vähenenud. Selleks, et kaitsta haruldaste liikide elualasid ja hoida ära üha uute metsaliikide ohustatust, tuleb ELFi sõnul raieintensiivsust vähendada, luues nii kaitsealasid kui ka võttes laiemalt kasutusele püsimetsana majandamise võtted olulistes rohekoridorides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.