Uudis

Eestisse tuleb uus ohtlike jäätmete töötlemise tehas, mis lahendab ühe suure probleemi

Süstlad ja muud meditsiinilised jäätmed on samuti ohtlikud jäätmed.Foto: Shutterstock

Jäätmekäitlusettevõte Eesti Keskkonnateenused ehitab Eestisse uue ohtlike jäätmete töötlemise tehase, mis lahendab eelmisel nädalal kerkinud probleemi, kui Kunda Nordic Tsement teatas klinkritootmise lõpetamisest ja 80 inimese koondamisest. Tegemist on ühe viimase aja suurima jäätmekäitlussektori investeeringuga, mis ulatub 15 miljoni euroni.

Eesti Keskkonnateenuste juhi Argo Luude sõnul on tulnud sellega juba pikalt arvestada, et nn Kunda lahendus kukub ühel hetkel ära. “Nagu nad ka ise välja tõid, siis Kunda tehnoloogia oli vana ja suure süsinikuheitmega. Ühel hetkel pidi see ära lõppema. Õnneks on Eesti Keskkonnateenuste tütarfirma AS Epler & Lorenz, mis tegeleb õlijäätmete kogumise ja põletamisega, oma projekti juba pikalt ette valmistanud ning juhuslikult läks nii, et praktiliselt Kunda Nordicu teatega samal ajal kirjutas Epler & Lorenz omakorda alla lepingule uue ohtlike jäätmete käitlemise tehase ehituseks,” rääkis Luude.

Kui seni kasutati suurema osa Eestis tekkivate ohtlike jäätmete töötlemiseks Kunda klinkritootmise protsessi, siis uus tehas on konkreetselt just jäätmekäitluse fookusega.

Epler & Lorenzi juhataja Janis Lorenzi sõnul võtavad ehitustööd omajagu aega ning suures plaanis loodetakse valmis jõuda 2021. aasta jooksul. “Sellist tehast niiöelda riiulilt ei osteta, vaid see eeldab põhjalikku projekteerimist, arvestades Eesti tingimusi ja meie vajadusi. Seadmed tulevad Itaaliast ning loodame, et praegune katkuaeg saab läbi ja see ei ole takistuseks tehase valmimisel,” selgitas Lorenz.

Kuna Kunda Nordic Tsemendis kaob ohtlike jäätmete töötlemise võimekus juba praegu, siis ilmselt hakatakse vahepealsel perioodil ohtlikke jäätmeid koguma ja ladustama kuni uue käitlemisvõimekuse valmimiseni.

Epler & Lorenzi olemasolev ohtlike jäätmete käitlustehas jääb tööle ka peale uue tehase valmimist ning kahepeale suudavad need katta ära kogu Eesti ohtlike jäätmete käitlemise vajaduse.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.