Uudis

Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside heitmed suurenesid aastaga 18 protsenti

F: Pixabay

Eurostati andmeil ulatusid Euroopa Liidu (EL) kasvuhoonegaaside heitmed tänavu teises kvartalis 867 miljoni tonni süsinikdioksiidi (CO2) ekvivalendini, suurenedes aastaga 18 protsenti. 

Vaatamata aastakasvule jäid kvartali heitmekogused alla kõigile pandeemiaeelsetele kvartalitele alates 2010. aastast, mil algab Eurostati andmekogum. Heitmete tase oli sel ajaperioodil madalaim 2020. aasta teises kvartalis, vahetult pärast COVID-19 pandeemia algust. 2021. aasta teise kvartali näitajate terav tõus tulenebki Eurostati hinnangul möödunud aasta madalast võrdlusbaasist ja majanduse taastumisest. 

Majandussektoritest panustasid teise kvartali heitmekogusesse enim tootmine ja ehitus, kokku 34 protsenti. Järgnesid 19-protsendise osakaaluga elektritootmine, 14 protsendiga põllumajandus, 8 protsendiga transporditeenused ja veel 8 protsendiga teised teenused. 

Majapidamised emiteerisid 101 miljonit tonni CO2 ekvivalenti oma transpordiga ja 52 miljonit tonni kütte ja teiste tegevuste läbi, mis moodustasid vastavalt 12 ja 6 protsenti kvartali koguheitmest. Majapidamise kütteheitmed kasvasid aastaga 42 protsenti ja transpordiheitmed 25 protsenti. 

Aastavõrdluses suurenesid heitmemahud ka kõigis majandusvaldkondades. Tootmis- ja ehitussektori heitmed kasvasid 22 protsenti, transporditeenuste sektoris 18 protsenti, elektritootmises 17 protsenti ja  teiste teenuste puhul 13 protsenti. Väikseim oli kasv põllumajanduses, ulatudes vaid 0,2 protsendini.

Vaatamata teise kvartali heitmekoguste kasvule on pikaajaline trend Eurostati teatel siiski stabiilselt langev. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.