FOTOD: Tallinna ohutussaartel nimesiltidega märgistatud taimed kadusid. Üllatav aktsioon osutus kunstiprojektiks

Madli Kaljuste ja Mihkel Säre taimi märgistamas. F: Markus Puidak

Nädala alguses avastas Rohegeenius, et Tallinnas Mere puiesteel on ohutussaare kivisillutise vahelt välja kasvavate rohuliblede juurde pandud taimenimedega metallist sildid. Me ei teadnud, kes ja miks seda teinud on, aga nüüd on selgus majas. 

Lisaks Mere puiesteele oli taimenimedega silte pandud ka Balti jaama rongiperroonile ja ühele ohutussaarele. Kivisillutise vahelt end välja pressinud taimed olid märgistatud eesti-, vene- ja ladinakeelsete nimedega. 

See tore ettevõtmine on installatsioon, mis on osa linnakunstisündmusest CITYA Tallinn. Installatsiooni nimega “Titled” (“Nimetatud”) autor on arhitekt ja linnaplaneerija Madli Kaljuste, keda aitas taimede märgistamisel Mihkel Säre. 

Mis on installatsiooni mõte?

Kaljuste tutvustab oma installatsiooni nii:

“Ohutussaared on kõige levinumad saared Tallinnas. Nende geomeetria ja vormid tulevad pöörderaadiustest, mitmetest normides, lugematutest standarditest.

Vahel paistab linn kui napakatest projekteermissulgudest koosnev arhipelaag. Samas näivad nad siiski pea isetekkelised. Tähtsam on kõrvalolev tee ja kiirelt mööduvad autod.

Ajapikku sugeneb neile, asfalti ja unikivi saartele, aga huvitav, või no mis huvitav, õigupoolest igapäevane ja tavaline elu. Veidi muru, rohulible, võililletups. Elavad, fotosünteesivad.

Installatsioon “Nimetatud” märgistab need tihti umbrohuks tituleeritud taimed. Üsnagi kummaliselt paistab vahel, et kui millelegi, olgu see murulible või kunstiteos, on kõrvale sätitud silt, on nimetatu kohe tähtsam ja väärtuslikum.

Ja asjad, mis märgistatud kuldselt küütleva sildiga, on kohe eriti olemas ja olulised, kas pole?”

Alles ainult sildid

Madli Kaljuste sõnul olid nii taimed kui üleeile hilisõhtul tänavasillutises veel alles, aga eilseks olid püsti ainult sildid. Taimed olid kadunud. 

“Küütlevad sildid seisavad nüüd kui mälestustahvlid,” lausus ta, lisades, et ilmselt tegi puhastustööd tänavahooldusfirma. “Huvitaval kombel, ehkki taimeriigi isendid on suuresti kadunud, on endiselt alles ja hea tervise juures samblik “Hõbepungsammal”,” märkis ta.

Siin on fotod sellest, kuidas Madli Kaljuste ja Mihkel Säre taimi märgistasid. Pildistas Markus Puidak:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.