Jäätmetest asfalttee Järvamaal: mõnekilomeetrises teelõigus kasutatava prügi kogus võrdub 412 000 plastikpudeliga

Foto: Shutterstock

Täna, 15. juunil paigaldatakse Mäeküla–Suurpalu testlõigule plastikjäätmete graanuleid sisaldavat asfaltkatet.

Maanteeamet otsustas koostöös Verston Ehitusega katsetada esimest korda ümbertöödeldud plastikjäätmete kasutamist sõidutee asfaltkattes Mäeküla–Koeru–Kapu maantee ligi kahe ja poole kilomeetrisel Mäeküla–Suurpalu lõigul. Lisaks ehitatakse sõidutee kõrvale sama lisandit kasutades umbes kaks kilomeetrit kõnniteed.

Plastikasfaldi segu toodetakse Verstoni asfalditehases. Katselõigu asfalteerimiseks lisatakse asfaldisegusse kokku üle viie tonni Šoti ettevõtte MacReburi plastikgraanuleid, mille tootmiseks kasutatud plastikjäätmete kogus on võrdne ligikaudu 412 000 plastikpudeliga.

“Maanteeamet toetab innovaatilist mõtlemist ja püüame võimalusel alati uusi toimivaid lahendusi kasutusse võtta,” ütles Maanteeameti ida teehoiu osakonna juhataja Anti Palmi. Tema sõnul on Šoti ettevõtte MacRebur pakutavaid tooteid katsetatud juba üle maailma ja eri tingimustes. “Huvitav on jälgida sellise asfaltkatte vastupidavust meie kliimale ja liiklusele.”

Palmi lisas, et esimesi järeldusi saab teha järgmisel kevadel, kui on näha, kuidas on kate talvistele tingimustele ja liiklusele vastu pidanud.

Mäeküla–Suurpalu teelõigul katsetatakse sõiduteel kahe eri konsistentsiga asfaltkatet, et hinnata materjalisegude vastupidavust raskeliiklusest tingitud koormusele ning vähendada bituumenisisaldust asfaltsegus.

Kergliiklusteel katsetatakse kolme eri konsistentsi, et võrrelda bituumenisisalduse vähendamise ulatuse mõju katte omadustele.

“Meie ettevõtjate ja inseneridena tunneme alati suurt huvi uute tehnoloogiate vastu ning jagame Maanteeametiga ühist eesmärki tuua Eesti teedeehituse praktikasse innovaatilisi ja kaasaegseid lahendusi,” ütles Verston Ehituse juhatuse esimees Veiko Veskimäe.

“Samal ajal, kui suur osa maailmast tegeleb plastikjäätmete kuhjumise probleemiga, on nende kasutamine teedeehituses väga nutikas lahendus, sest nii mittelagunevat plastikut kui ka asfaltsegus olulist komponenti bituumenit toodetakse samast toorainest – naftast,” rääkis Veskimäe.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.