Kanada metsatulekahjude suits purustas heitmerekordi

Foto: Pixabay

Kanada suured metsatulekahjud on tõstnud õhku paiskunud suitsu koguse kaks korda suuremaks kui kogu eelmisel aastal, ütles Euroopa Copernicuse atmosfääriseireteenistus (CAMS) neljapäeval.

Põlengud kestavad veel nädalaid või isegi kuid.

Sel aastal on tuleroaks langenud 12 miljonit hektarit metsa, põlenud ala on suurem kui Kuuba või Lõuna-Korea.

Tohutud suitsupilved on katnud Kanada taeva, kuid liikunud ka USA kohale, häirides rohkem kui 100 miljoni inimese elu ning ajuti ka lennuliiklust.

CAMS on jälginud Kanada põlenguid mai algusest saadik, mil tulekahju hakkas levima suurtel aladel.

Juuli lõpuks oli selle aasta senine süsinikdioksiidi heitmete kogus ületanud kaks korda varasema rekordaasta 2014 kogu aasta oma.

CAMS-i juhtteadlane Mark Parrington ütles, et tulekahjuheitmete kogus on kasvanud peaaegu pidevalt ning jõudnud tasemele, mis on oluliselt kõrgem kui Kanada eelmine kogu aasta põlenguheitmete hulk nende andmebaasis.

“Kuna põhjapoolkera tuleemissioon tipneb tüüpiliselt juuli lõpus või agusti algul, siis kogumaht kasvab tõenäoliselt veel mõne nädala ja me jälgime seda.”

Põhjapoolkeral on metsatulekahjud harilikult maist oktoobrini, kõrgaeg on juulis ja augustis, kui on kõige kuumem ja kuivem.

Sel aastal on lisaks Kanadale olnud suured metsapõlengud ka Venemaal.

Kanada selle aasta metsatulekahjude CO2 heitme kogus on praeguseks umbes 290 miljonit tonni. 2014. aasta rekord oli 138 miljonit tonni, ütles CAMS, kelle andmed ulatuvad 2003. aastasse.

Kanada on üks kiiremini soojenevaid maakera piirkondi ning kliimamuutus on suurendanud nii äärmuslike ilmasündmuste intensiivsust kui sagedust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.