Uudis

Kas tead, miks ei tohi aiaprügi metsa alla viia?

Foto: Sakala/Scanpix

Keskkonnaamet tuletab meelde, et aiast kogutud puulehed, niidetud muru ja muu aiaprügi on jäätmed, mida ei sobi metsa alla viia. Lisaks sellele, et praht risustab metsaalust visuaalselt, võivad aia- ja haljastusjäätmetega loodusesse levida võõrliigid, mis võivad probleeme põhjustada.

Keskkonnaameti teatel ei mõista paljud inimesed, miks ei tohi aiajäätmeid näiteks metsa alla või võsa vahele viia, kui see on kõdunev praht.

Oma aiaprahi näiteks metsa alla viimisega on inimesed tahtmatult loodusesse levitanud liike, mis mõjutavad looduslikku tasakaalu, võtavad ära meie oma liikide elupaiku või ohustavad suisa inimeste tervist ja vara.

Samuti muudavad muu aiaprahiga loodusesse sattunud võõrliigid looduslike koosluste kooseisu ja selle kaudu nõrgestavad neid. Seetõttu ongi aia- ja haljastusjäätmete – nii nagu mistahes muu prügi – metsa alla viimine keelatud.

Näiteks võib ära lõigatud lillepealsete, õunte ja lehehunnikuga viia aiast välja hispaania teeteo mune ja nälkjaid endid, kes hakkavad uues kohas elama ja paljunema.

Sellised nurgatagused on aga ideaalne koht probleemi paisumiseks – keegi ei korja looduses võõraid nälkjaid ja nende mune nii, nagu seda tehakse koduaias.

Kontrollimatult paljunedes jõuavad hispaania teeteod sellistest kohtadest varem või hiljem kellegi koduaeda ja siis ei suuda keegi nendega midagi ette võtta. Seda on juba juhtunud nii hispaania teeteo, karuputke võõrliikide, pargitatra, vereva lemmmaltsa kui ka paljude teiste võõrliikidega, mille tulemuste all kannatavad ka inimesed ise.

Selleks, et ennetada järgmisi karuputke või hispaania teeteo laadseid stsenaariume, on oluline teha järjepidevat teavitustööd. Tagajärgedega tegelemisest oluliselt lihtsam on probleemide ennetamine.

Biolagunevaid jäätmeid võid ka koduaias kompostida. Siit leiad infot selle kohta, miks ja kuidas kompostida.

Kohalik omavalitsus saab jäätmete kogumist ja äraandmist korraldada jäätmehooldus- või heakorraeeskirjaga. Mitmel kohalikul omavalitsusel on jäätmejaamadega kokkulepe, mis võimaldab elanikel sellised jäätmed tasuta ära anda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.