Uudis

Kopli lahes levib õlireostus

Õlireostus Kopli lahes.Foto: PPA

Teisipäeva õhtul avastati Kopli lahel õhuke merereostuse kiht, mille kaldale jõudmise takistamiseks käivitati reostustõrjeoperatsioon. Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) laevastiku laeva Raju meeskond traalib reostust kasutades selleks absorbentpoomi.

Täna pärastlõunal kella 16.50 paiku teatas Kopli lahel liikunud jeti juht õhukesest merereostuse kihist piirkonnas. PPA merevalvekeskus saatis kohapeale politsei mootorpaadi M-15 ja laeva Raju ning reostuse ulatusest parema ülevaate saamiseks kaasati lennusalga lennuk. Lennukimeeskond tuvastas, et piklik reostuselaik on ca 3,4 kilomeetrit pikk ja 0,2 kilomeetrit lai ning ulatub Bekkeri sadama juurest Kakumäe sadama ja Kopli poolsaare tipuni.

PPA valmisoleku ja reageerimise büroo mereturvalisuse grupi juht Marge Kohtla rääkis, et reostus ei kujuta hetkel endast ohtu ümbritsevatele inimestele. „Lennusalga vaatluslend ja kaldalt luuret teinud päästjad kinnitasid, et reostus ei ole kaldale jõudnud. Mõned ümbruskonna elanikud on küll teatanud ebameeldivast lõhnast, kuid praegustel andmetel ei ole reostus inimestele ohtlik,“ rääkis Kohtla.

Reostus on küllaltki õhuke ja selle korjamine reostustõrjepoomidega ei ole võimalik. „Kopli poolsaare läheduses on reostus juba ise hajumas, kuid see on veidi kontsentreeritum Kakumäe suunal ning asub suhteliselt kalda lähedal. Meie eesmärgiks on merereostus lokaliseerida ja likvideerida merel, kuna rannikule jõudes võib see tekitada kordades rohkem kahju ning selle koristamine on oluliselt kulukam. Merevalvekeskus kaasas juhtumi lahendamisesse koheselt reostustõrjevõimekusega laeva Raju, mille meeskond veeskas absorbentpoomi, mis reostuse endasse imab. Selliselt proovime reostust piirata ja ära hoida selle edasikandumise rannikule,” kirjeldas Kohtla.

Proovid selgitavad kas tegemist on kütuse, õli või mõne muu vedelikuga. Juhtunust teavitati Keskkonnaametit.

TÄIENDUS 14.07:

Räägib PPA mereturvalisuse grupi juht Marge Kohtla:

“Raju meeskond lõpetas reostustõrje eile kella 22.30 paiku. Kontsentreeritumas alas õnnestus absorbentpoomide abil reostust piirata. Kogu reostust likvideerida ei olnud võimalik, sest kiht oli sedavõrd õhuke ning hajus osaliselt ise.

Täna hommikul kontrollis piirkonda mootorpaadi M-15 meeskond, kes tuvastas väiksemad reostuse laigud. Kella 10 paiku tegi lennusalk Kopli lahe kohal vaatluslennu ning selleks ajaks oli reostus pea täielikult hajunud. Praegu on keset lahte veel väike reostuse laik, kuid ka see on hajumas.

Tuvastasime eile ka reostuse võimaliku allika, täpsemate asjaolude selgitamisega tegeleb Keskkonnaamet.“

Keskkonnaameti järelevalveosakonna Harjumaa büroo juhataja Tarmo Tehva:

„Eile õhtul käisid keskkonnaameti inspektorid merel ning võtsid proovid nii reostuslaigult kui kahtlusaluselt laevalt. Proovid lähevad laborisse, ootame nende vastuseid. Samuti ootab veel välja selgitamist see, kui suur kogus õli merre lekkis.

Praegu on teada, et ühel Bekkeri sadamas süvendmistöid teinud laeval oli probleeme hüdraulikaga ja esialgne pilt, mis meile merel avanes, annabki alust arvata, et tegu oligi hüdraulikaõli lekkega. Leke suleti kohe, kui see avastati ning kahtlusalune laev läheb remonti.

Merele tekkis õhukese õlikirmega laik. Meil ei ole praegu teada, et mõni lind või mereloom oleks õliga määrdunud või et reostus randa jõudnud. Reostuse tekke põhjuste ja lekkinud õli koguse selgitamiseks on Keskkonnaamet alustanud väärteomenetluse.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.