Uudis

Massilist hukkumist põhjustav lindude gripp on jõudnud Eestile ohtlikult lähedale

15 aastat eest jõudis lindude gripp ka Eestisse.Foto: PRNPM/EMF/Scanpix

Soomes ja Leedus tuvastati lindude gripi viirusetüvi, mis ei kujuta küll inimesele ohtu.

Põllumajandus- ja toiduameti loomatervise ja -heaoluosakonnajuhataja Olev Kalda sõnul on viiruse levik suureks ohuks ka Eestile. Praegu on see levinud 22 Euroopa riiki, millest lähimad on Eestile Soome, Rootsi, Leedu ja Poola. “Seetõttu on suur oht, et haigus jõuab lindude rändega kevadel Eestisse,” ütles Kalda.

21. jaanuaril tuvastati lindude gripp looduses vabalt elavatel faasanitel Lõuna-Soomes Kanta-Hämes Janakkalas. Leedus tuvastati lindude gripp 8. jaanuaril nii farmis kui ka metslindudel.

“Lindude gripp kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka ning põhjustab lindude massilist haigestumist ja suremust,” sõnas Kalda. “Haiguse puhkemisel kehtestatakse karantiin, haiged ja haiguskahtlased linnud hukatakse ja hävitatakse.” Gripi tõttu on sel aastal Euroopas hukkunud või hukatud ligi kaks miljonit kodulindu.

Haiguse peamisteks kandjateks on veelinnud, kellelt võivad nakkuse saada kodulinnud, eelkõige koduveelinnud, nagu haned ja pardid. Eestis lindude grippi tuvastatud pole, kuid jätkuvalt uuritakse mets- ja veelinde lindude gripile.

Ära hoidmaks raskeid tagajärgi nii endale kui sektorile laiemalt, saab linnupidaja oma linde kaitsta, rakendades bioturvalisuse meetmeid.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.