Mürgised kartulid poeletil – paratamatus või saaks seda vältida?

19-st kartulist 9 olid nii rohelised, et neist jäid pärast koorimist alles ploomisuurused pisimugulad. F: Ivar Soopan

See on tavaline, et pakendatud kartulite hulgast leiab mõne roheliseks tõmbunud mugula. Niisugust lugu pole aga varem olnud, et kõik kartulid on tervisele halvasti mõjuvalt toksilise koorega. 

Roheliseks muutub kartul siis, kui näeb mõne päeva jooksul päikese- või elektrivalgust. Nii tekib looduslik mürk solaniin. Kui solaniinisisaldus on 100 grammi kartuli kohta suurem kui 200 milligrammi, on see juba tervisele ohtlik.  

Eile ostsin ühest kauplusest pestud ja pakendatud kartuleid. Tahtsin teha ahjukartuleid koos koorega, sest nii on kartul maitsvam. 

Nagu tavaliselt, uurisin mugulaid läbi kollaka kilepakendi, et roheliseks tõmbunud kartuleid avastada, aga seda värvi kiles tunduvad kõik mugulad kollased.  

Kodus selgus, et enamik kartuleid olid rohelised. Kümme kartulit olid osaliselt rohelised ja neist jäi pärast koorimist ühtteist järele. Ülejäänud üheksa kartulit olid aga üleni ja tugevalt rohelised. Neist jäid järele ploomisuurused pallikesed. Igatahes ükski kartul ei sobinud koos koorega küpsetamiseks.

Vasakul on kartulid, mis olid osaliselt rohelised, paremal need, millelt tuli eemaldada kohati poole sentimeetri paksune koor, et rohelisest ja toksilisest osast lahti saada. F: Ivar Soopan

Varem pole mul niisugust altminekut olnud. Pärast koorimist jäi kahekst kilost kartulist alles 1,4 kg.

Ei süüdista tootjat ega kauplust ega maini nende nimesid. Otseselt pole nad süüdi, sest see on nokk kinni, saba lahti situatsioon – tootja tahab tarbijale näidata, mis pakendis on, aga sellega kaasneb teine probleem.

Kui kartulid on läbipaistvas pakendis, siis tarbijale on see hea. Saab uurida mugulate välimust, aga samas varjab kile värv kartulite tegelikku värvust nii tarbijale kui ka müüjale. Nii ei saa keegi aru, kas pakendis on rohelisi kartuleid või mitte. 

Kui tootja pakendaks kartulid läbipaistmatusse kilesse, siis kartulid kahju ei saaks, aga tarbija ei näeks, mida ta ostab. Äkki aitaks see, kui ainult väike osa pakendist on läbipaistev? 

Teadaolevalt püüavadki kauplused vältida, et niisugust kraami inimeste ahju ja potti ei jõuaks, aga ju on neilgi paremaid ja halvemaid päevi.

Pole kindel, kas kõik inimesed ikka teavad, et roheliseks tõmbunud mugulaid süüa ei tohi. Vähemalt mitte koos rohelise kihiga. Sellest on varem palju kirjutatud. Näiteks Novaatoris. Veebileht eestikartul.ee tutvustab seda teemat nii:

“Kartuli rohelised osad sisaldavad solaniini ‒ ühendit, mis on mõeldud kaitsebarjääriks putukate, haiguste ja mugulatega maiustavate loomade vastu. Kartulimugula puhul muutuvad roheliseks selle katmata, päikese kätte jäänud osad. Samuti võivad kartulite solaniinisisaldust tõsta teatud liiki taimehaigused. Solaniini suurenenud sisaldusest kartulis annab märku mõru maitse, mille esinemisel söömine ka tavaliselt katkestatakse. Solaniinimürgistus kutsub esile iiveldust ja kõhulahtisust, kuid tarbitud kogused on tavaliselt nii väikesed, et pole eluohtlikud.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.