Rakvere ja Tallegg panid viilutooted ümbertöödeldavast plastist pakendisse

Talleggi uues pakendis toode. Foto: Tallegg

Lihabrändid Rakvere ja Tallegg alustasid aprillikuus viilutoodete ehk sinkide ja vorstide viimist väiksematesse 100-grammistesse pakenditesse, mis on ümbertöödeldavast monoplastist.

PET ehk monoplastist pakenditest saab valmistada uusi plasttooteid. Traditsiooniline komposiitmaterjalist plast, mille osakaalu lihatööstused vähendavad, jõuab üldjuhul põletusahju. 

Uute pakendite kasutuselevõtul on aga ka teine põhjus. See peaks vähendama toiduraiskamist. 

„Vähesed teavad, et pärast viilupakendi esmast avamist on soovituslik tarbida toode ära 48 tunni jooksul, olenemata sellest, kas pakend on taassuletav või mitte, sest siis on toode kõige värskem ja oma parima kvaliteedi juures,” selgitas Rakvere ja Talleggi Baltikumi tootearendus- ja turundusdirektor Janne Laik-Lõhmus. “Sel põhjusel panime ka igapäevased viilutooted väiksemasse 100-grammisesse pakendisse, mis on kindlasti selle aja jooksul reaalselt ära tarbitav kogus.”

Eeldades, et suurema kaaluga tootest võib tarbijal minna osa raisku, siis uute pakenditega kaasnev väiksem kaal ja selle võrra odavam hind peaksid andma ostjatele rahalise kokkuhoiu.  

Eesti keskmine perekond viskab toidukaona aastas ära umbes 180 euro väärtuses toitu, lastega leibkond isegi umbes 220 euro eest aastas, märkis Laik-Lõhmus. Kokku raiskavad Eesti pered aastas toitu 97 miljoni euro väärtuses. “Kui enne maksis näiteks pakk Talleggi kanafileesinki umbes 2,19€, siis nüüd maksab uus ja väiksem 100-grammine pakk 1,25€,” tõi ta näite.

Toidutööstustel ei piisa ainult plasti vähendamisest, vaid tegeleda tuleb ka selle edasise saatusega. Janne Laik-Lõhmus tõi välja, et plastik on toidutööstuses vaieldamatult parim ja ainuke materjal, mis aitab tagada toidu kvaliteedi ja säilivuse. „Seega ei saa me sellest täielikult loobuda, vaid peame samal ajal kindlasti tegelema ka plastiku edasise saatusega. Siinkohal on väga tore tõdeda, et eestlane on kodumajapidamises üha aktiivsem jäätmete sorteerija ja aitab sel moel ka PET-pakenditel uuesti ringlusse jõudmiseks õigesse kohta jõuda.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.