Roheideede konkurss Negavatt ootab keskkonnahoiule suunatud ideid

2018. aasta Negavati osalejad.Foto: Negavatt

Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) roheideede konkurss Negavatt ootab 26. veebruarini 18-30-aastaste noorte ideid või ettevõtmisi, mis aitavad kaasa keskkonnahoiule.

Parimaid ootab kevadperioodil koolitusprogramm ning tuhat eurot arendusraha idee testimiseks, teatas KIK-i pressiesindaja. Konkursi suurtoetaja LHV Noortepank annab välja peapreemia, milleks on 10 000 eurot idee elluviimiseks.

KIK-i juhataja Andrus Treier sõnab, et KIK on juba kümme aastat panustanud noorte rohealgatuste toetamisse, sest vajalik innovatsioon saab alguse just kastist välja mõtlemisest ja selleks sobiva keskkonna loomisest. “Negavatist on välja kasvanud üsna mitu roheidu, mis täna kestlikuma ühiskonna heaks oma panuse annavad,“ lisas ta.

Treieri sõnul on tervitatav, et ka Negavati konkurss on arenenud ja kasvanud koos aja ja noortega ning muutunud tänaseks arvestatavaks rohekiirendiks, mille iga-aastast startimist pikisilmi oodatakse. “Žürii esimehena ootan väga, millisele ideele saame juunikuus kätte anda kümnenda juubelihooaja parima tiitli,“ ütles Treier.

Negavati projektijuht Anni Raie lausus, et konkurss on algusaastatest teinud hüppelise arengu. “Negavatt alustas 2014. aastal ideekonkursiga üliõpilastele. Tänaseks on see kasvanud kiirendiprogrammiks, mis pakub noortele turvalist ja toetavat keskkonda oma idee katsetamiseks, andes neile teadmisi, oskusi ja kontakte läbi koolituste ja mentorkohtumiste.“

Ta rõhutas, et ei maksa ära ehmatada sõnast programm, kiirendi või võistlus – Negavatt on konkurss, kuhu saab tulla ilma eelnevate teadmiste ja oskusteta, et hakata üheskoos idee kallal töötama. “Näeme, et noored saavad Negavatilt väga hea vundamendi, millele oma edasine tegevus üles ehitada. Olgu see siis seotud Negavatile esitatud idee või mõne muu tegevusega, mis elus ette juhtub,“ lisas Raie.

Negavati konkursile on oodatud 18-30-aastaste noorte ideetasandil või varajases algusjärgus ettevõtmised, mis aitavad säästa ressursse ja hoida meie looduskeskkonda. Võistlema oodatakse vähemalt kaheliikmelisi meeskondi ja esitada võib nii toodete, teenuste kui ka kampaaniate ideid. Programmi pääsenud meeskonnad selguvad märtsi keskpaigaks ja neid ootab ees seminar, kus koolitajate ja ekspertide käe all ideed reaalsemaks vormitakse.

Seejärel valib konkursi žürii välja kümme parimat, kes saavad tuhat eurot oma idee testimiseks. Lisaks läbivad finalistid põhjaliku koolitusprogrammi ning jätkavad teed 6. juunil toimuva superfinaali suunas.

Negavati kümnendal hooajal on esmakordselt kaasatud ka suurtoetaja, kelle rolli võttis meeleldi kanda LHV Noortepank, toetades parimale meeskonnale ette nähtud 10 000-eurose preemia väljaandmist. Teisele kohale on ette nähtud 5000 ja kolmandale 3000 eurot. Lisaks annavad eriauhindu välja konkursi partnerid.

LHV Noortepanga projektijuht Laura Raudsepp tõdeb, et nende soov on noori suurelt mõtlema innustada. “Negavatt ühendab LHV jaoks mitu olulist teemat: kestlikkus, noored ja ettevõtlikkus. On väga oluline, et noored julgeksid suurelt mõelda ja ette võtta, unustamata sealjuures puhtamat keskkonda ja jätkusuutlikumat majandamist. Neid ambitsioonikaid noori, kes julgevad piirideta unistada ja tahavad maailma muuta, tuleb ka tunnustada, eeskujuks seada ja nende ideede elluviimisele kaasa aidata,“ ütles Raudsepp.

KIK-i ja keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkursile on üheksa eelneva hooaja jooksul laekunud 520 ideed, mida KIK on toetanud ligi veerand miljoni euroga. Konkursilt tuule tiibadesse saanud näiteks hambapesutablette tootev Others ning Tartus Aparaaditehases asuv Paranduskelder. Ringmajanduse vallas toimetav Ringkarp rakendas esimestena Eestis korduvkasutatavate toidukarpide süsteemi ning Myceen alustas unikaalse seenematerjali tootmisega. Oma projektidega lähevad edasi spaakeskuste energiatõhustamisega tegelev Heatsync ning e-poodidele pandikoti teenust pakkuv Baun.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.