Kevade saabudes on Eestis piirkondi, eriti lääne pool, kus rändlinnud on parvedena juba kohal. Põllumeestele teeb see igal aastal järjest suuremat muret, sest linnud peatuvad toitumiseks haritud roheväljadel.
„Rändel olevate haneliste arvukus ja nende poolt põllumajandusele tehtud kahjud on viimastel aastatel oluliselt kasvanud – seda on märganud nii põllumajandustootjad ise kui tunnistanud ka ornitoloogid ja keskkonnaametnikud,“ ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja keskkonnavaldkonna juht Riina Maruštšak.
„Kui eelmisel aastal oli viies maakonnas hanede ja laglede kaitse ja ohjamise kava raames piiratud tingimustes lubatud ka lindude letaalne heidutus, siis tänavu seda võimalust enam pole, sest keskkonnaametnikud, looduskaitsjad ja põllumehed pole omavahel kokkulepet saavutanud.
Praegu on käimas arutelu haneliste heidutuse uuringumetoodika osas, et Keskkonnaameti eestvedamisel läbi viia pikaajaline uuring, mille eesmärk on leida kõige tõhusam ja kuluefektiivsem heidutusviis, selgitas Maruštšak.
„Tõesti on käes see aeg, kus peame oma taliviljapõldudel tegelema rändlindude heidutusega,“ tõdes Saaremaa Põllumeeste liidu juht Tõnu Post. „Põllumehed loodavad, et kohalikud elanikud mõistavad meie pingutusi tulevase viljasaagi kaitsmiseks. Palun ärge ehmuge, kui põllumehed ennetavad hanekahjusid.”
Kuna letaalne heidutus lubatud ei ole, siis Posti sõnul nõuab rändlindude peletamine praegusel niigi keerulisel ajal põllumeestelt lisapingutust. On vaja lisakütust, et põldude vahel ringi sõita, aga kütus on kiiresti kallinenud. Tuleb kaasata tööjõudu, muretseda paukpadruneid või laserseadmeid. Need viimased aga Posti sõnul ilusate ilmadega ei toimi.
Haneliste arvukus on viimastel aastatel oluliselt suurenenud ning on kasvutrendis. See on põllumeestele valmistanud palju muret, sest kevadrändel Eestis peatuvad hanelised kasutavad oma toidulauaks teraviljapõlde ja rohumaid, kust peab tulema nii inimeste toit kui ka sööt loomadele. Linnuparv koosneb tavaliselt kuni kümnetest tuhandetest isenditest, kes põhjustavad ulatuslikke kahjustusi.