Sajandi ilmavaatlusjaam: Tooma soojaam pälvis rahvusvahelise tunnustuse

Tooma soojaam 2019. aastal.Foto: Riigi Ilmateenistus

Maailma Meteoroloogia Organisatsioon (WMO) tunnustab maailma pikaaegseid ilmavaatlusjaamu, mis tegutsenud vähemalt 100 aastat ja mis on unikaalsed andmeallikad kliima varieeruvuse ning muutuste hindamisel. Tänavuses hindamisvoorus tunnustati 57 jaama, mille seas on ka 110 aastat tegutsenud Tooma soojaama ilmavaatlusväljak.

Tooma soojaamas alustati sademete ja õhutemperatuuri vaatlustega 1911. aastal. Endla soostiku süstemaatiline uurimine algas 1950. aastal, kui meteoroloogiajaama alusel rajati Tooma soohüdroloogiajaam, mis praeguseni täidab soode hüdroloogilise seire programmi,  kus mõõdetakse ka soo mikromaastike veebilanssi ja mikrokliimat.

Esialgu mõõdeti soojaamas sademete hulka ja õhutemperatuuri ning määrati ilmastikunähtusi. Aja jooksul on sinna seadmeid juurde paigaldatud ja ka mõõtmissagedus on tihedamaks läinud. Tooma soojaam on unikaalne mitte ainult Eestis, vaid ka terves Euroopas ja sellise detailsusega on maailmas vähe märgalasid uuritud.

Tooma andmete abil on uuritud ka märgalade talveökoloogiat ja kliimamuutuste mõju põhja­vee tasemele kuivendatud soodes ja inimtegevuse pikaajalist mõju märg­aladele. Seire­andmete põhjal on tulevikus võimalik hinnata inimtekkelisi muutusi ja nende mõju märgala hüdroloogilises režiimis Linnusaare ja Kaasikjärve rabade servaalade taastamise näitel.

Sajandi jaama tiitlile saab kandideerida iga kahe aasta tagant ja jaam peab vastama tervele reale kriteeriumidele. Ülipika andmereaga seirejaamu on keskkonnaagentuuril mitmeid, kuid seatud kriteeriumidele vastavad vaid üksikud.

„Näiteks on meie jaamadele saanud saatuslikuks nõue, et jaam ei tohi olla kolinud. Kui on, siis tuleb näidata, et kolimine ei ole andmetele mõju avaldanud. Selle jaoks on eraldi metoodika,“ selgitab keskkonnaagentuuri ilmavaatluste osakonna juhataja Miina Krabbi. Ta lisab, et keskkonnaagentuuri paljud jaamad on kolinud, mõned lausa mitu korda ja see on andmetest hästi näha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.