Saku vallast kokku kogutud suitsukonidest valmistatakse uusi esemeid

Foto: Pixabay

Saku alevikku paigaldati kümme konikasti, et vältida konide sattumist loodusesse. Kõik kastidesse kogutud suitsukonid saavad uue elu 3D-printimise materjalina, kunstiteose toorainena, vaasi, tuhatoosi või muu disaintootena.

Saku Priitahtlikud Pritsimehed paigaldasid koostöös Saku vallavalitsusega aprilli lõpus Saku valda kümme konikasti, et pakkuda inimestele mugavam ja käepärasem viis konidest vabanemiseks ning vältida seeläbi suitsukonide sattumist loodusesse.

Pritsimehed kutsuvad projektiga üles ettevaatlikkusele ja paluvad kõigil suitsetajatel konist õigel viisil vabaneda. „Ainuüksi üks suitsukoni võib loodusesse sattudes mürgitada kuni 1000 liitrit vett ja püsida seal kuni 15 aastat. Lisaks võivad tavaprügisse või tänavale visatud konid põhjustada ulatuslikke tulekahjusid, mis on päästjate praktikas kahjuks iganädalane mure,“ rõhutas Saku Priitahtlike Pritsimeeste juhatuse liige Siim Toots.

Saku alevikus Konsumi bussipeatuses asuv konikast. Foto: Sake vallavalitsus

Teoorias peaksid kõik suitsetajad teadma, kuidas suitsukonist korrektselt vabaneda ja mis ohud selle maha või vette sattumisega kaasnevad, kuid tänavapildis on aknast välja lendav või talla alla visatud suitsukoni kahjuks tavapärane nähtus.

Saku valda paigaldatud spetsiaalselt konide turvaliseks kokku kogumiseks loodud konikastid tootis Eesti ettevõte Filaret, kes aitab konijäätmed tänavatelt ja loodusaladelt kokku koguda ning need omakorda ümber töödelda. Suitsukonidest toodetakse keskkonnasõbralikku 3D materjalilõnga filamenti, läbi mille saab konile teise eseme kujul uue elu anda.

Konikastid asuvad Saku alevikus Jõesilla üürimaja ja Saku Maja töökoja juures, Konsumi bussipeatuses (linnasuunal), Turuplatsil, Saku Priitahtlike Pritsimeeste komando juures, Kohvik UKAS-e ja Saku Selveri parklas ning Õlletehase, Kingu ja Tiigi bussipeatuses. Konikastid jäävad esialgse plaani kohaselt Saku valda vähemalt juulikuu lõpuni.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.