Uudis

Tallinlased saavad taas suurjäätmeid tasuta ära anda. Milline jääde on äraviimiseks sobilik?

Suurjäätmed on näiteks mööbel, aga elektroonika ei ole. Foto: Pixabay

Tuleval nädalal ehk 21. – 27. novembril saavad Tallinna elanikud taas suurjäätmeid jäätmejaamadesse tasuta ära anda.

Suurjäätmed on: mööbliesemed ja nende osad; vaibad, muud põrandakatted; madratsid; kardinad ja kardinapuud; suured lillepotid; riidenagid; peeglid; spordivahendid; jalgrattad; katkised suusad ja kelgud, lapsevankrid; jõulukuused. 

Suurjäätmed ei ole: ehitus- ja remondijäätmed; ohtlikud jäätmed; probleemtooted; elektri- ja elektroonikaseadmed; muud tootjavastutusega hõlmatud jäätmed.

Kuigi suurjäätmete kogumine on hõlmatud jäätmeveoga ja nende äraveo saab tellida ka oma jäätmevedajalt, saavad rahvusvahelise jäätmetekke vähendamise nädalal rahvastikuregistri järgsed Tallinna elanikud nädala jooksul suurjäätmeid tasuta ära anda kõikidesse Tallinnas asuvatesse jäätmejaamadesse.

Abilinnapea Joosep Vimm sõnas, et suurjäätmete tasuta ära andmise nädalaid korraldatakse sel aastal esimest korda ning statistika näitab, et inimesed kasutavad võimalust altilt. “Iga sellise võimaluse loomine vähendab ohtu, et prügi jõuab metsa alla,” ütles Vimm. “Seetõttu on sellele lisaks sellest aastast jäätmejaamad avatud igal päeval, oleme korraldanud ohtlike jäätmete ja kasutuskõlblike asjade kogumise ringe ning palju muid initsiatiive, mis muudavad jäätmete ära andmise elanikele mugavamaks.”

Kampaania toimus esimest korda märtsikuus, mil toodi Tallinna jäätmejaamadesse kümme korda rohkem suurjäätmeid kui tavapärasel märtsikuu nädalal ehk kokku 1472 kuupmeetrit. Teist korda toimus kampaania keskkonnakuu raames mais, mil toodi suurjäätmeid viis korda rohkem kui tavaliselt ehk kokku 1247 kuupmeetrit. Kolmandal augustikuisel kampaanianädalal toodi suurjäätmeid jäätmejaamadesse pea kaheksa korda rohkem kui tavaliselt ehk kokku 1643 kuupmeetrit.

Korraga võetakse ühelt elanikult tasuta vastu kuni kolm kuupmeetrit suurjäätmeid ehk kogus peab mahtuma ühe sõiduauto järelhaagisesse. Isikutuvastuseks tuleb kaasa võtta ID-kaart või juhiluba. Kampaania ei laiene juriidilistele isikutele ega korteriühistutele.

Jäätmejaamad asuvad Pääskülas Raba 40, Rahumäel Rahumäe tee 5a, Pärnamäel Ristaia tee 8 ja Paljassaares Paljassaare põik 5. Jäätmejaamade lahtiolekuajad ning informatsiooni kõikide teiste jäätmete üleandmise kohta leiab kodulehelt www.jaatmejaam.ee.

Novembri eelviimane nädal on kuulutatud üleeuroopaliseks jäätmetekke vähendamise nädalaks. Selle raames kutsutakse inimesi üles jäätmeteket vältima ning ressursse säästlikult kasutama. Nädala eesmärk on teadlikkuse tõstmine jäätmetekke vähendamise osas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.