Täna algab Tartus 450 ettevõtte osalusel Maamess

Maamess 2019. aastal. Foto: MARGUS ANSU / EESTI MEEDIA / Scanpix

Tartus Raekoja platsil algab täna Maamessi põhiprogramm, mis muuhulgas toob Eestisse ka raiespordi maailmameistrivõistlused. 

Maamessist võtab osa ligi 450 põllumajanduse, metsanduse, aianduse ja toidutööstuse valdkonnas tegelevat ettevõtet üheksast riigist. 

Messi projektijuht Margus Kikkul märkis, et sarnaselt mullusele, kui mess kaks aastat kestnud pausilt naasis, toimub see sama suures mahus kui koroonapandeemia eelsetel hiilgeaegadel. “Maamessi puhul räägitakse palju selle mastaabist. Meile kui korraldajatele on aga väga vastutusrikas ülesanne jälgida, et esikohal on messi sisu ehk raskuskeseme moodustavad põllumajanduse, metsanduse, aianduse ja toidutööstuse ettevõtted,” märkis ta.

Ta lisas, et Maamess on ennekõike erialainimeste kohtumispaik, mille kesksel kohal on tehnika näitus, kus esitletakse põllu- ja metsamasinaid, farmiseadmeid, hooldustehnikat ning toidutööstuse seadmeid. Samuti on esindatud toidutootjad, aiandid ning messitemaatikaga seotud tugiteenused.

Maamessi päevil koondub Tartusse maamajanduse kompetents. Juba mitukümmend aastat on messi programmi kuulunud ka raiesportlaste mõõduvõtt. Kikkuli sõnul on tal hea meel, et sisukast koostööst on aastatega välja kasvanud usalduslik suhe raiespordi eestvedajate ja Eesti Metsaseltsiga, tänu millele on Maamessil au võõrustada raiespordi maailmameistrivõistlusi, mis toob Tartusse 22 riigi parimad sportlased.

“Tänu sellele saab kindlasti öelda, et seekordne Maamess on läbi aegade kõige rahvusvahelisem,” ütles projektijuht, tuues esile, et kaugemaid külalisi on Tartusse oodata Jaapanist.

Mullu oli Maamessil üks päevakajalisematest teemadest toidujulgeolek, mis laieneb ka eelseisvale messile. Palju on Kikkuli sõnul räägitud näiteks Eesti seakasvatussektori muredest ning pööramaks tähelepanu pikkade traditsioonidega kohalikule seakasvatusele, on tänavu messil esindatud Eesti Tõusigade Aretusühistu, et propageerida kohalikku aretustööd ja toitu. Traditsiooniliselt tuuakse näitusele ka lihaveised ning tutvustatakse veiseliharoogi.

“Lihaveisekasvatajad on teinud tänuväärset tööd loomaliha tutvustamisel ning jätkavad seda ka tänavusel Maamessil. Suur rõõm on nende kõrval näha seakasvatajaid. Maamess on kindlasti hea väljund kodumaise toodangu propageerimiseks,” märkis ta.

Kikkuli sõnul on keeruline öelda, kui mitut kaubamärki messil esitletakse, aga tuhatkond on neid kindlasti. “Paljudele külastajatele tuleb ilmselt üllatuseks, kui palju neist põllu- ja metsamasinatest toodetakse Eestis. Kohaliku masinatööstuse esile tõstmiseks tähistasime nad tänavu Maamessi asendiplaanil Eesti lipuga,” kirjeldas korraldaja.

Maamess avab külastajatele oma uksed Tartu messikeskuses neljapäeval ning kestab kolm päeva. Mullu käis messi uudistamas üle 40 000 külastaja.

Maamess kuulub Euroopa suuremate põllumajandusnäituste korraldajate liitu EURASCO.

Maaeluministeerium tutvustab messil toetusi

Neljapäeval ja reedel saavad huvilised maaeluministeeirumi töötajatelt messil teavet mitmesuguste toetuste kohta ja tutvuda karjäärivõimalustega ministeeriumis. „Toetuste taotlejatele seni kehtinud maaelu arengukava nõuetele vastavuse süsteem on sellest aastast alates Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika tingimuslikkuse süsteem. Nii nagu korraldasime eelmisel sügisel üle Eesti infopäevi, oleme ka Maamessil valmis selgitama, millised muudatused toetuste taotlejatele kehtima hakkasid,“ rääkis maakasutuspoliitika osakonna juhataja Katrin Rannik.

Reedel ja laupäeval on kohal ministeeriumi taimetervise ja taimse paljundusmaterjali eksperdid. Laupäeval saab arutleda biomajanduse teemadel. „Maamess on põllumajandus- ja toidusektori jaoks üks aasta tähtsündmusi, kus saab kohtuda tootjatega, aga ka õigusloome ekspertidega. Julgustan kõiki huvi pakkuvate teemade kohta küsimusi esitama,“ ütles regionaalminister Madis Kallas.

Messil on ühise väljapanekuga C-hallis stendil C-35 kohal maaeluministeerium, Põllumajanduse registrite ja informatsiooni amet, Põllumajandus- ja toiduamet ning Maaelu teadmuskeskus. Tõsisemate teemade kõrval korraldatakse viktoriini ja mänge, kus saavad oma teadmisi proovile panna nii nooremad kui ka vanemad maaeluhuvilised.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.