Telliskivi Loomelinnakus avatakse kalmistuprügi installatsioon

Kalmistuküünlad looduses. Foto: Johanna Roos

Reedel, 15. septembril kell 17.30 avatakse Tallinnas Telliskivi Loomelinnaku Kuppel galeriis kalmistuprügi probleemile tähelepanu juhtiv installatsioon, mis on osa keskkonnateemalisest näitusest „Lähme Nulli!”.

Installatsiooni tegemisel on kasutatud kalmistutelt kokku korjatud ühekordseid kalmuküünlaid, kunstlilli ja plastist lillepotiümbriseid.

„Elame tooda-tarbi-hülga ajastul. Prügi kaob meie silme alt kiiresti ja seetõttu on prügiprobleemi lihtne eirata. „Lähme Nulli!” näitus toob prügi, sealhulgas kalmistuprügi meie silme ette,“ selgitas „Lähme Nulli!” näituse peakorraldaja Katarina Papp. „Kalmistuprügi” installatsioon valmib koostöös Eesti Maailmakoristuspäeva ja Gratitude Service OÜ-ga.

Maailmakoristuspäev Eesti ja MTÜ Puhta Ilma koda eestvedaja Elike Saviorg tõdes, et kui kohvitopsidest ja ühekordsetest nõudest on palju räägitud, siis ühekordsest kalmistuprügist pea üldse mitte. „Iga eestimaalane peaks võtma korra aja ja mõtlema põhjalikult oma valikutele poes igas tootegrupis. Kas ma ostan poest tavalise küünla ja panen selle lähedase haual laternasse põlema nii, et sellest ei jää pärast põlemist midagi järele või ma ostan kümme ühekordset plasttopsis kalmuküünalt, millest jääb loetud tundide pärast hauale järele prügi?” arutles Saviorg.

„Iga inimese elus ja harjumustes on selliseid näiteid kümneid kui mitte sadu ja kõiki neid on võimalik ülimalt lihtsa vaevaga muuta. Kui vaid tahta ning enda valikuid vaid märkama hakata! Tekkiv kasu loodusele ja keskkonnale on aga meeletu,” ütles ta.

„Lähme Nulli!” näituse üks eesmärk on pakkuda lahendusi. „Kalmistuprügi” installatsiooni avamisel on võimalik kõigil soovijatel meisterdada endale klaaspurgist korduskasutatav küünlalatern. Näituse korraldamist toetab Tallinn – Euroopa roheline pealinn 2023 ja see on osa Tallinna rahvusvahelisest Läänemere kampaaniast Save our Sea.

Installatsioon „Kalmistuprügi” jääb Telliskivi Loomelinnakusse avatuks 16. novembrini. „Lähme Nulli!” näitus Salme Kultuurikeskuses jääb avatuks 30. novembrini 2023. Näitused on tasuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Rohegeeniuse uudiskiri

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.