Transpordiameti hüdrograafid leidsid 100 aastat tagasi uppunud huvitava laevavraki

Kronose vrakk. Foto: Transpordiamet

Transpordiameti hüdrograafid leidsid Saaremaa lähedalt tundmatu laevavraki. Algselt arvati, et tegu on Esimesest maailmasõjast pärit sõjalaevaga.

Transpordiameti hüdrograafid leidsid eelmisel nädalal rutiinsetel mõõdistustöödel laevaga Jakob Prei Saaremaast 7,5 km läänes 20 meetri sügavuselt 60×10 meetri suuruse laevavraki. 

Endise miinituukri Veikko Hormi tehtud sukeldumise käigus ilmnes, et tegemist on kaubaaurikuga ja Eesti Meremuuseumi teaduri Ivar Treffneri hinnangul võib see olla Saksa kaubaaurik Kronos (Muinsuskaitse vrakiregistri järgi nr 1023), mis on ehitatud 1897 ja uppus 16.11.1923.

Foto: Transpordiamet

Kaubaaurik jooksis Saaremaal Karala lähistel Laimadalale, vigastas põhja ja hukkus enne kaldale jõudmist koos 21-liikmelise meeskonnaga. Seni ei olnud selle vraki asukoht teada.

Viimati avastati maikuus Tallinna–Helsingi laevatee lähedalt 62 meetri sügavuselt ilmasõja-aegse sõjalaeva vrakk. Transpordiameti hüdrograafiaosakonna juhataja Peeter Välingu sõnul on nende andmebaasis hetkel 684 Eesti merepõhjas lebavat vrakki.

Foto: Transpordiamet

„Suurem osa neist on leitud just mõõdistustööde käigus. Sel aastal on neid leitud kaksteist, enamus väiksed ja tugevalt lagunenud,“ selgitas Väling. 

Tänavu on hüdrograafidel plaanis mõõdistada ligikaudu 1200 ruutkilomeetri suurune mereala ja 60 ruutkilomeetrit Peipsit. Enamus töid toimub Liivi lahes, Saaremaast lääne pool ja Soome lahes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Rohegeeniuse uudiskiri

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.