Valmis Tallinna mereääre promenaadi lõik linnahalli ja kruiisisadama vahel

Foto: Paco Ulmann

Tallinna rohelise pealinna projekti „Rohejälg“ raames sai uue ilme mereääre promenaad, mis ühendab Kruiisiterminali ja Kalaranna alad.

Promenaad on vaheetapp linna merele avamisele ja katkematu ranna-teekonna loomisel. Korrastatud alal on mitmeid ruumisekkumisi, nii puhke- kui ka tegevuspaiku: uued trepid rannaalal, eriilmelised istumiskohad, lauatenniselauad, petankiala, lava väliürituseks ja haljastatud düünid.

„Soovime selle alaga välja tuua Tallinna mereäärset teekonda, ühendada Kruiisiterminali ja Kalaranda ning ootame inimesi ala avastama ning seal aega veetma. Uue ilmega ala parandab piirkonna turvalisust ja rikastab keskkonda arhitektuursete vormide ja haljastusega,“ ütles lahenduse autor arhitekt Ann Kristiin Entson Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome osakonnast.

Mereääre promenaadi projekt on mõtteline jätk samas kandis varem toimunud taktikalise urbanismi tegevustele nagu Kultuurikilomeeter ja Beetapromenaad. Samuti rajab see ajutiste sekkumistega alguse ala edasiseks arenguks.  

Taktikaline urbanism tähendab lihtsate võtetega kiiret ja tihtipeale ka ajutist ruumi muutmist, et testida koha võimalusi ja potentsiaali ning seeläbi avada arutelu pikemate muutuste elluviimiseks. Kui tihtipeale arutatakse linnaruumi muutuseid pelgalt jooniseid vaadates, siis meie eesmärk on tuua ideed linnaruumi, neid testida ning siis otsustada, kuidas edasi liikuda.

Läheduses asub ka kevadel „Rohejälg“ installatsioonivõistluse võitnud teos „Linn-masin” (autorid Mariann Drell, Villem Sarapuu, Ruuben-Jaan Rekkor), mis taaskasutab kohapealseid jääkmaterjale ning rõhutab Linnahalli vormilist ja materiaalset olemust.

Lisaks avatakse Tallinna rohelise pealinna toetuse „Loome koos“ abil detsembris Linnahalli kõrvale Logi tänava metsatukka aastaringne kogukonnasaun.

Tallinn on Euroopa rohelise pealinna aastal võtnud üheks eesmärgiks panustada muutustele linnaruumis. Projekt „Rohejälg“ koondab enda alla üle linna toimuvaid tegevusi, mille eesmärk on parandada rohealade kvaliteeti, tuua uut haljastust ja parandada linnaruumi tiheda kasutusega kohtades, toetada linnasiseste rohevõrgustike kujunemist ning katsetada uudseid linnaruumilisi lahendusi.

Lisaks sadama-ala promenaadile on näiteks uue ilme saanud Pirita jõe suudme ala, üle linna on rajatud lilleniite ja toidusalusid, istutatud mitusada puud. Väga menukaks osutus Raekoja platsi suvepark, mis avatakse suvehooajal taas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.