Elustiil

Panditops hoidis ära kümnete tuhandete ühekordsete nõude tekke

Panditops.Foto: Rene Lutterus

Juunis avatud Panditopsi teenusega liitus esimese kuu ajaga 45 üritusekorraldajat ja toitlustajat, kes asendasid ainuüksi esimese kuuga üle 60 000 ühekordse nõu korduskasutatavate topside-taldrikutega. Nii hoiti mõne nädalaga ära pea tonni prügi tekkimine.

Eesti Pandipakend tutvustas üritusekorraldajatele ja toitlustajatele oma uut korduskasutatavate nõude teenust 16. juunil. Esimese kahe nädala jooksul väljastati 7070 panditopsi ja nõu, mille hulgas olid nii pokaalid, erineva mahutavusega topsid, taldrikud kui ka kausid. Järgmise kahe nädalaga esitasid üritusekorraldajad tellimuse juba seitse korda suuremale kogusele – 54 500 loodussõbralikule nõule. Juunist kuni tänaseni on Panditopsi renditeenus aidanud prügistamist vähendada kümnetel üritustel nagu näiteks Sume Festival, Kuldmuna, Veini- ja siidrifestival, Kultuurifestival Võnge, TAFF:fest, Autovabaduse puiestee jpt.

„Ühekordsete nõude ajastu avalikel üritustel on lõpuks läbi saanud. Ühelt poolt on selle taga üritusekorraldajate ja toitlustajate suur huvi korduskasutatavate nõude järele, kuid teisalt – külastajate tungiv soov loodussõbralikult tarbida. See on põhimõtteline mõtteviisi muutus ja mul on hea meel, et me saame sellele kaasa aidata,“ ütles Eesti Pandipakendi juht Kaupo Karba.

Üks suurematest väliüritustest, kus on kõik ühekordsed nõud asendatud loodussõbralike alternatiividega, on kuu aega vältav Autovabaduse puiestee Tartus.

„Autovabaduse puiesteel jäi tänu pandinõude süsteemile esimesel nädalal kasutamata ligikaudu 4500 ühekordset nõud. Oleme südamest tänulikud kõikidele Autovabaduse puiestee ettevõtjatele, kes olid valmis pandinõude süsteemiga liituma ning aitasid koos külastajatega tõestada, et süsteem toimib,“ ütles Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakonna juhataja Marleen Viidul.

Eesti Pandipakendi korduskasutatavad panditopsid ja -nõud peavad vastu 100 kasutuskorda, mõned tooted lausa 500 korda. Rohkete kasutuskordade tõttu kaubandusliku välimuse kaotanud nõud suunab taaskasutusorganisatsioon Eesti Pandipakend tagasi materjalina ringlusesse, kus nendest valmistatakse uued vastupidavad tooted.

Kõik Panditopsi korduskasutatavad nõud pestakse spetsiaalselt selleks kohaldatud tööstuslikus tunnelpesumasinas, kus kasutatakse professionaalsetele nõudepesumasinatele sobivaid pesu- ja loputusvahendeid vastavalt veetüübile. Kõik pandinõud pestakse 82-kraadise veega ja kuivatatakse seejärel 94-kraadise õhuvooluga. Puhastamisel lähtutakse ka viiruse tõkestamise juhistest, mille järgi hävineb näiteks koroonaviirus pindadelt 90 kraadi juures 2 minutiga. Pestud nõusid testitakse spetsiaalse luminomeetriga, et tagada pandinõude laitmatu puhtus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.