Kõige loodussõbralikum viis näiteks punase veini pleki eemaldamiseks vaibalt, rõivastelt või diivanilt on kasutada söögisoodat või äädikat. Nendega on aga parasjagu jändamist, sel moel puhastamiseks tuleb teha õiges vahekorras lahus ja see kõik võtab aega.
Poest saadav keemia töötab samuti, aga paljud kodukeemiatooted sisaldavad pindaktiivseid aineid. Need vähendavad vedeliku pindpinevust – neid saab kangalt eemaldada, kuid need võivad põhjustada nahaärritust ja kahjustada keskkonda.
Britid Sebastian Collinge ja Abigail Brookes on välja mõelnud terve sarja kõikvõimalikke puhastusvahendeid, mis pole mitte ainult loodusliku koostisega, vaid kõik selle komponendid – pudelid, pakendid jms – on biolagunevad või taaskasutatavad. Nende brändi nimi Attirecare.
Attirecare’i veinieemaldusvedelikku saab kasutada kõigel alates mööblist ja vaipadest kuni riieteni. Attirecare’i toodete seas on sisuliselt kõik, mida on vaja koduses majapidamises ja mis asendaks keemiat.
Muuhulgas toodavad nad koerašampooni, kingapuhastusvahendit ja jalanõude deodoranti, nõudepesuvahendit, kangast kaitsvat vedelikku jpm. Nende lehelt saab tooteid tellida.
Miks vältida keemiatooteid?
Lisaks puhastusvahenditest tulenevatele otsestele terviseriskidele, sealhulgas silmade, naha ja hingamisteede ärritusele, kahjustavad kodumajapidamises kasutatavad puhastusvahendid keskkonda.
Enamik puhastusvahendeid on täis kemikaale ja pakendatud plastikusse. Keskkonnakaitseagentuuri (EPA) andmetel on puhastusvahendite komponendid veeloomadele toksilised ja mõjuvad laastavalt nende taastootmisvõimele.
Samuti vabastavad paljud hügieenitooted, nagu koorijad, hambapastad ja kehapesuvahendid mikrohelmeid ehk pisikesi plastitükke, mis läbivad kergesti vee filtreerimissüsteeme ja satuvad merre.
Mikroplastikust saab pikemalt lugeda sellest Rohegeeniuse artiklist.