Keskkond

RAPORT: Maakera 60 000 puuliigist on väljasuremisohus lausa 30 protsenti

F: Pixabay

Viis aastat väldanud uuring näitas, et maakera 60 000 puuliigist on väljasuremisohus lausa 30 protsenti ehk 17 500 liiki.

“See tähendab, et maailmas on ohustatud puuliike kaks korda rohkem kui ohustatud imetajaid, linde, kahepaikseid ja roomajaid kokku,” märkis maailma puude olukorra aruande avaldanud Botanic Gardens Conservation International (BGCI).

Lähiajal on väljasuremise äärel u 440 puuliiki. Iga sellise liigi esindajaid on looduses alles vähem kui 50. Euroopa põlispuudest on väljasuremisohus 58 protsenti.

Nii suurima puuliikide kui ka ohustatud liikide arvuga riik maailmas on Brasiilia. Seal kasvab 8847 liiki ja ohus on neist viiendik (1788).

Aruandes leiti, et proportsionaalselt on rohkem ohus saartel kasvavad puuliigid. “See on eriti murettekitav, sest paljudel saartel on puuliike, mida mujal ei leidu,” märkis BGCI.

Indoneesia ja Malaisia on maailma viie kõige mitmekesisema loodusega riigi hulgas. Seal on puuliike vastavalt 5716 ja 5422. Ohustatud on neist ligi 25%.

Enim ohustab metsi põllumajandus, sest taimekasvatuseks on maad juurde vaja ja metsadest saavad põllud. Põllumajandus on ohuks 29 protsendile puuliikidele. 

Põllumajanduse järel on liikide kadumise suurimaks põhjustajaks metsamaterjali kogumine (27%), loomakasvatus (14%), linnastumine ja tulekahjud (mõlemad 13%).

Aruandes märgitakse, et kliimamuutus on suurenev oht. Temperatuuri ja ilmastiku muutumisega kaotavad paljud puud sobiva elupaiga. Vähemalt 180 puuliiki ähvardab otseselt merepinna tõus ja ekstreemsed ilmastikutingimused.

Puude kadumine on eriti murettekitav seepärast, et metsal on maailma ökosüsteemis suur roll ning see pakub elupaika ja toitu miljonitele teistele liikidele.

Aruande koostasid enam kui 60 institutsiooni – botaanikaaiad, metsandusasutused ja ülikoolid – ning 500 eksperti üle maailma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.