Tallinnas demonstreeritakse virtuaalreaalsust: milline oleks linn ilma asfaltväljadeta?

Vaade Lasnamäe elamutele Vormsi tänava kandis. Foto: PEETER LANGOVITS / POSTIMEES / Scanpix

Täna on kõigil huvilistel võimalik kl 14-18 Tallinna kaasamiskeskuses Avalinn (Kaarli pst 1) tutvuda linnaloodusega virtuaalreaalsuse kaudu.  

Tallinna Strateegiakeskuse välisprojektide büroo juhi Aado Altmetsa sõnul tulevad virtuaalreaalsuse kogemuse demonstratsioonil kuvamisele mitme GoGreenRoutes projekti partnerlinnade asfalteeritud piirkonnad, mis virtuaalreaalsuse tehniliste võimaluste kaudu saavad täiendatud rohelahendustega.  

„Tihti ei suuda me harjumuspärast linnakeskkonda teisiti ette kujutadagi. Visuaalsed tööriistad aitavad teistsuguseid alternatiive kogeda, mis võiksid olla käivitajaks ruumilistele otsustele tulevikus,” ütles Altmets. 

GoGreenRoutes virtuaalreaalsuse kogemuse esitlus on mitmekülgne VR-elamus, mis on loodud keskkonnaküsimuste teadvustamiseks. Kogemus pakub vaateid linnakeskkonnast kaugemale, tutvustades muljetavaldavaid VR-looduskeskkondi, mis kutsuvad esile tundeid loodusega seotusest ja kohaliku kogukonnaga ühinemisest.

VR-tehnoloogiaga on loodud virtuaalsed looduskeskkonnad, mis aitavad linlastel mõista linnastumise keskkonna- ning looduse positiivset mõju meie igapäevaelule. GoGreenRoutes VR-kogemuse demonstratsioon ühendab tehnoloogia ja keskkonnateadlikkuse ning kutsub kõiki osa võtma loodusest ja kohalikust kogukonnast. 

Sündmus toimub programmi Horizon 2020 välisprojekti “GoGreenRoutes” raames, mille eesmärk on rakendada Lasnamäel Vormsi rohealal looduspõhiseid lahendusi. Tegevusi kureerib Tallinna Strateegiakeskus koostöös Tallinna keskkonna- ja komunnaalametiga ja Lasnamäe linnaosa valitsusega. Vaata projekti kohta lähemalt siit.

Kuidas see toimib? 

Kasutaja kogeb linna keskkonnast “roheliseks muudetud” versiooni samast keskkonnast. VR-tehnika aitab teadvustada linnaroheluse eeliseid ja innustab kasutajat loodust rohkem väärtustama.  
Kogemusliku demonstratsiooni südames on VR-süsteem, mis kuvab pilte ja heli. Käsitsi juhitav jooksulint füüsilise aktiivsuse simuleerimiseks ning suur ekraan aitavad näha VR-süsteemides toimuvad stseene. VR-demostratsiooni  aitavad läbi viia oma ala spetsialistid, kes juhendavad kasutajaid. Osalejad saavad pärast kogemust jagada tagasisidet, täites lühikese ankeedi, mis aitab tulevikus programmi täiustada.  

GoGreenRoutes projektis osaleb ka Tallinna ja projekti tegevuspaigaks on valitud Vormsi roheala, mis asub Lasnamäel. 1930-ndatel asus seal Nehatu algkool, millest on praeguseks säilinud vaid vundament. Tol ajal olid kooli territooriumil mesitarud ja viljapuuaed, veel praegugi on alles rohkelt õuna-, kirsi‑, ploomi‑ ja kreegipuid. Just siis loodud roheala ja viljapuuaed on aluseks praegustele plaanidele ja ala edasiarendamisele.  

Roheala külje all on ka pere- ja mänguväljak. Vormsi roheala asub suurte korterelamute kõrval ning lähistel on mitmeid haridusasutusi, mis annab eelduse teha koostööd erinevate sihtgruppidega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Rohegeeniuse uudiskiri

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.