Keskkond

Umbusi jõe reostamise asjus algatati kriminaalmenetlus, teemat arutab riigikogu keskkonnakomisjon

Hukkunud kalad Umbusi jões. Foto: Silver Vahi

Riigikogu keskkonnakomisjon koguneb esmaspäeval erakorralisele videoistungile, et arutada Umbusi jõe ulatusliku reostamisega seonduvat. 

Kell 10 algavale istungile on kutsutud keskkonnaameti esindajad, teatas riigikogu kantselei BNS-ile. 

Pärast esmaseid väärteomenetluse käigus tehtud toiminguid selgus, et Umbusi jõe reostus on osutunud esialgu hinnatust suuremaks ning kuna keskkonda on kahjustatud olulisel määral, alustas keskkonnaamet möödunud nädala alguses reostuse allika ja põhjuste väljaselgitamiseks kriminaalmenetluse.

“Kriminaalmenetluse käigus soovime põhjalikult uurida ja välja selgitada kõik selle juhtumi asjaolud, mis viisid Umbusi jõe reostamiseni. Samuti selgitame koostöös prokuratuuriga välja tekitatud kahju ulatuse,” ütles keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra.

Keskkonnaamet alustas kriminaalmenetluse karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb juhtunut kui keskkonnasaastamist ettevaatamatusest.

“Keskkonnavastutuse seaduse alusel selgitame välja reostuse mõju Umbusi jõe vee kvaliteedile ning vee-elustikule. Selle põhjal seame kohustused loodusele tekitatud kahju heastamiseks. Keskkonnaameti eesmärk on veekogu ja selle elustiku võimalikult kiire taastamine,” ütles Vakra.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Kristiina Laas selgitas, et kriminaalmenetluses selgitatakse välja Umbusi jõele tekitatud kahju ning selle põhjustaja ja ulatus.

Süüdimõistmisel võib kohus teo toimepanijale mõista rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistuse. Lisaks tuleb kahju põhjustajal looduskeskkonnale tekitatud kahju heastada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.