Vasta küsitlusele: Tallinn soovib teada, kuidas kesklinna haljasalasid kasutatakse

Linnapargi niitmata ala 2020. aastal.Foto: Evelin Lumi

Sellest nädalast saavad Tallinna inimesed anda linnale teada, millised kesklinnas asuvad haljasalad on aktiivses kasutuses ning mil viisil ja kui tihti neid kasutatakse. Küsitlus aitab linnal otsustada, milliseid kohti linnas järgmisel aastal rohkem või vähem niita.

Abilinnapea Vladimir Sveti sõnul on linn teadlikult niitmist vähendanud ning kavas on edaspidi järjepidevalt niita vaid neid alasid, mis tõesti niitmist vajavad.

„Samas oleme saanud tallinlastelt niitmata haljasalade kohta väga erinevat tagasisidet ja seetõttu oleks hea teada, kuidas haljasalasid tegelikult kasutatakse. Kõik linnahaljastus ei peaks olema ainult nn inglise muru. See on põhjendatud seal, kus inimesed aktiivselt mõnda roheala kasutavad, aga näiteks pole mõtet niita roheala, mis asub kahe sõidusuuna vahel. Seal võiks lasta kasvada taimedel, mis pakuvad head võimalust elada ja pesitseda putukatel või lindudel,” lausus Svet.

Kesklinna vanema Monika Haukanõmme sõnul tuleb saavutada tasakaal inimese ja eluslooduse vahel – mugavus ja turvalisus inimese vaatest, kuid samas ka säilinud liigirikkus.

„Valikut ei pea tegema ilmtingimata kahe variandi, totaalse loodusliku anarhia ja inglise muru vahel. On olemas ka kolmas variant, kus niitmata jäetud alasid kujundatakse teadlikult lilleniitudeks. Üldiselt kõik me teame, et kliima soojeneb ja Eestiski tekivad põuaperioodid. Uus lähenemine lilleniitudele aga aitaks pehmendada suviseid temperatuure ning tooks tuntavat kasu peale loomade-putukate ka inimestele,“ rääkis Haukanõmm.

Ta lisas, et kutsub linnaelanikke üles küsimustikust aktiivselt osa võtma, sest igaühe arvamus mõjutab lõpptulemust.

Küsitlus on Maptionnaire keskkonnas 17. august kuni 12.september ning see asub siin. Küsitluse raames palutakse märkida kaardile haljasalad, mida Kesklinnas kasutatakse ja vastata küsimustele nende kasutamise kohta.

Linna elurikkuse suurendamiseks on Tallinn võtnud eesmärgiks järjepidevalt vähendada haljasalade niitmise mahtu. Nii näiteks kehtivad alates möödunud aasta 1. detsembrist uued lepingud haljasalade hooldamiseks, mis näevad ette senisest vähem intensiivset haljasalade niitmist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.