Lähiaastail asustatakse Eesti jõgedesse pool miljonit kunagi siinsetest vetest kadunud tuura

Tuura asustamine jõkke. Foto: Aimar Rakko

Eesti vetes eelmise sajandi lõpuks hävinud iidne kalaliik – tuur – sai täiendust, sest Narva jõkke asustati täna ligi 1000 noorkala. Esimesed märgistatud Läänemere tuurad lasti Eestis loodusesse 2013. aastal ja uuringud on kinnitanud, et kalad on kenasti kosunud ja kaugele rännanud.

Praegu käiva projekti “Läänemere tuura asurkonna taastamine Eesti vetes” eesmärk on viie aasta jooksul viia Narva ja Pärnu jõkke vähemalt pool miljonit noorkala.

Eri tuuraliikide käekäik on Euroopas olnud juba mõnda aega erilise tähelepanu all. Läänemere riike ühendav Läänemere Merekeskkonna Kaitse Komisjon (Helsingi Komisjon ehk HELCOM) on 2019. aastal vastu võtnud tuura kaitse tegevuskava, millega soovitakse taastada Atlandi tuura asurkond. Esimene samm sel teel on asustada tuura tema poolt varem elupaikadena kasutusel olnud jõgedesse. 

Tuur koeb suurtes jõgedes, noorkalad laskuvad seejärel merre ja kasvavad seal aastaid, et siis umbes 10-15 aasta pärast taas jõgedesse kudema tulla.

Tuura asurkond hävis Läänemerest eelmise sajandi lõpuks. Viimane looduslik isend püüti Eesti vetest 1996. aastal, see kala oli 2, 9 m pikk ja kaalus 136 kg. Hävinud liigi taastamist tuleb alustada taasasustamisest ja seepärast on võtnud RMK Põlula kalakasvandus tuuramaimude kasvatamise südameasjaks. Möödunud sügisel käivitus Eestis Euroopa Liidu LIFE programmi poolt toetatav tuuraasurkonna taastamise projekt, mille käigus viiakse viie aasta jooksul Narva ja Pärnu jõkke kokku vähemalt 500 000 noorkala.

Projekti “Läänemere tuura asurkonna taastamine Eesti vetes” lühinimega LIFE Baltic Sturgeon partnerid on Eesti Loodushoiu Keskus, RMK ja Luonnonvarakeskus Soomest.

Loodusesse lastud tuurude käekäiku jälgiv Eesti Loodushoiu Keskuse (ELK) juhatuse liige Meelis Tambets ütleb, et uuringud näitavad kasvandusest tulnud kalade head kohanemist. „Tuuradel on Eesti jõgedes hea toidubaas, nad kasvavad kiiresti ja on levinud juba kogu Soome lahe rannikumeres. Meile tuleb pidevalt teateid kalurite kohtumisest märgistatud tuuradega ja me oleme selle info eest väga tänulikud,“ lausus Tambets.

Teadlik kalur laseb märgistatud tuura vette tagasi, et kala saaks järglasi tuua juba looduslikus keskkonnas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.