Looduskaitse

Riik muudab Mukri maastikukaitseala looduskaitsealaks

Mukri rabarada. Raba, sügis, laukad, laudtee, sinine taevas

Keskkonnaministeerium plaanib muuta Mukri maastikukaitseala looduskaitsealaks, et paremini kaitsta Mukri ja Ellamaa raba ning sealseid haruldasi liike.

Keskkonnaministeerium on saatnud kooskõlastusele eelnõu, millega plaanib muuta Rapla maakonnas Kehtna vallas Ellamaa, Koogiste, Kõrbja, Mukri, Reonda ja Saarepõllu külas ning Pärnu maakonnas Põhja-Pärnumaa vallas Kobra külas asuva Mukri maastikukaitseala looduskaitsealaks, selgub eelnõude infosüsteemis avaldatud dokumendist.

Mukri looduskaitseala moodustab peamise osa Natura 2000 alasse kuuluvast Mukri loodusalast.

Kaitseala eesmärk on kaitsta Mukri ja Ellamaa raba ning nendega piirnevaid looduslikke ja poollooduslikke kooslusi, maastikuilmet, elustiku mitmekesisust ning kaitsealuseid ja haruldasi liike. Kaitsealal kaitstakse  huumustoitelisi järvi ja järvikuid , aas-rebasesaba ja ürt-punanupuga niite, siirde- ja õõtsiksoid, nokkheinakooslusi ja teisi kooslusi.

Ka kaitstakse alal I kaitsekategooriasse kuuluvat must-toonekurge ja lehitut pisikäppa ning II kaitsekategooriasse kuuluvat metsist, kanakulli, sagristarna, kõdu-koralljuurt ja väikest käopõlle.

Piirkond on kaitse all olnud 1992. aastast, kui sookaitsealana võeti kaitse alla Ellamaa ja Mukri raba. 

Mukri looduskaitseala pindala on 2166 hektarit, millest sihtkaitsevööndisse kuulub 1865 ja piiranguvööndisse 301 hektarit. Kaitseala maaomandist on riigiomandis 1990 hektarit, eraomandis 175 hektarit  ja jätkuvalt riigi omandis olevat maad jääb kaitsealale üks hektar.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.