Pidurdamatu kliimamuutus: 2023. aasta kujuneb suure tõenäosusega mõõteajaloo kõige soojemaks

Metsatulekahju Prantsusmaal. Foto: AP / Scanpix

Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse andmed näitavad, et tänavune oktoobrikuu oli globaalselt mõõteajaloo kõige soojem oktoober. Nüüd saab juba peaaegu täie kindlusega öelda, et 2023. aastast kujuneb kõige soojem aasta mõõtmiste ajaloos, vahendab keskkonnaagentuur.

Copernicuse kliimamuutuste seire teenus (C3S), mida osutab Euroopa Komisjoni nimel ja Euroopa Liidu rahastusel Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus (ECMWF), avaldab korrapäraselt igakuiseid kliimaülevaateid, kus teavitab globaalse maapinnalähedase õhutemperatuuri, mere jääkatte ja hüdroloogiliste näitajate muutustest.

Kõik teavitused koostatakse arvutianalüüside ja andmekogumi ERA5 (kombinatsioon mudelandmetest ja seireandmetest, 1940–2023) baasil, mis omakorda põhinevad miljarditel mõõtmisandmetel satelliitidelt, laevadelt, lennu- ja meteoroloogiajaamadest üle terve maailma. 

Maapinnalähedase õhutemperatuuri ülemaailmsete keskmiste anomaaliad 1991–2020 normi suhtes iga oktoobrikuu kohta alates 1940 kuni 2023.
Allikas: ERA5. C3S/ECMWF

Oktoober 2023 – maapinnalähedase õhutemperatuuri ja merepinna temperatuuri tippnäitajad

 • 2023. aasta oktoober oli globaalselt mõõteajaloo kõige soojem oktoobrikuu. Keskmine maapinnalähedane õhutemperatuur oli 15,30 kraadi, mis ületab võrdlusperioodi 1991–2020 oktoobrikuu keskmist 0,85 kraadiga Celsiuse järgi ja viimast rekordiliselt sooja oktoobrit 2019. aastal 0,40 kraadiga.
 • 2023. aasta oktoobri globaalse õhutemperatuuri anomaalia pikaajalise keskmise suhtes oli kõigi kuude arvestuses oma kõrguselt teisel kohal kogu ERA5 andmebaasis (kombinatsioon mudelandmetest ja seireandmetest, 1940–2023), jäädes alla üksnes 2023. aasta septembrile.
 • Tervikuna oli kuu 1,7 kraadi soojem kui oktoobrikuu hinnanguline keskmine ajavahemikus 1850–1900, mis on kokkuleppeline tööstuseelne võrdlusperiood. 
 • 2023. aasta õhutemperatuuri globaalne keskmine on mõõteajaloo kõrgeim, ületades 1,43 kraadiga tööstuseelset võrdlusperioodi 1850–1900 ning 0,10 kraadiga kümne kuu keskmist 2016. aastal. Viimane on hetkel ka kõige soojem kalendriaasta mõõtmiste ajaloos.
 • Euroopas oli 2023. aasta oktoober soojuselt neljas oktoobrikuu mõõteajaloos, olles 1,30 kraadi soojem võrdlusperioodi 1991–2000 keskmisest.
 • Maailmamere pinnatemperatuuri kuukeskmine laiuskraadide 60°N ja 60°S vahel oli oktoobris 20,79 kraadi, mis on kõrgeim oktoobrikuu näit mõõtmiste ajaloos.
 • Jätkus El Niño tingimuste kujunemine Vaikse ookeani ekvatoriaalses idaosas. Anomaaliad aga püsivad selle aastaaja kohta madalamad kui tugevate El Niño nähtuste puhul 1997. ja 2015. aastal.
Globaalsed ööpäevased maapinnalähedased õhutemperatuurid (°C) 1940. aasta jaanuarist kuni oktoobrini 2023, kujutatuna aegridadena iga aasta kohta. 2023 ja 2016 on näidatud paksude punaste joontega, vastavalt hele- ja tumepunasega. Teisi aastaid kujutavad õhukesed jooned, mille värvitoonid on valitud vastavalt kümnenditele, alates sinisest (1940ndad) kuni tellisekarva punaseni (2020ndad). Allikas: ERA5. Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Copernicuse kliimamuutuste seire teenuse (C3S) asedirektor Samantha Burgess ütleb, et oktoobris esinenud erandlikud temperatuurianomaaliad järgnesid ülemaailmsete temperatuurirekordite purunemisele neljal möödunud kuul.

„Võime peaaegu täie kindlusega öelda, et 2023. aastast kujuneb kõige soojem aasta mõõtmiste ajaloos. Kusjuures käesolev aasta on hetkel 1,43 kraadi soojem tööstuseelsest keskmisest. Ambitsioonikate kliimameetmetega alustamine 28. kliimamuutuste konverentsi (COP28) raames pole tundunud iialgi pakilisem. Loodetavasti pööravad inimesed kogu maailmas ülekaalukatele teaduslikele tõenditele tähelepanu,“ lisas ta.

Merepinna ööpäevased temperatuurid (°C), alates 1940. aasta 1. jaanuarist kuni 31. oktoobrini 2023, kujutatuna aegridadena iga aasta kohta. 2023 ja 2016 on näidatud paksude punaste joontega, vastavalt hele- ja tumepunasega. Teisi aastaid kujutavad õhukesed jooned, mille värvitoonid on valitud vastavalt kümnenditele, alates sinisest (1940ndad) kuni tellisevärvi punaseni (2020ndad). Punktiir ja hall piirkond graafikul kujutavad soojenemist 1,5 kraadi tööstuseelse perioodiga võrreldes ning selle määramatust. Allikas: ERA5. Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Oktoober 2023 – merejääga seonduvad olulisemad näitajad

 • Oktoober tähistas kuuendat järjestikust kuud, mil merejää ulatus Antarktikas oli aastaaja kohta rekordiliselt väike, jäädes kuukeskmisest 11% madalamaks.
 • Põhja-Jäämere jää oli väikese ulatuse poolest oktoobrikuu arvestuses seitsmendal kohal, olles keskmisest 12% madalam.

Oktoober 2023 – hüdroloogilised tippnäitajad

 • Oktoobris 2023 esines sademeid keskmisest rohkem enamikus Euroopast: Põhja-Euroopat tabas torm Babet ning Portugali ja Hispaaniat torm Aline, mis tõid kaasa tugevaid vihmasadusid ja üleujutusi.
 • Väljaspool Euroopat oli keskmisest märjem paljudes piirkondades, muu hulgas Põhja-Ameerika edelaosas, paiguti Araabia poolsaarel, regioonides Kesk-Aasias ja Siberis, Kagu-Hiinas, Brasiilias, Uus-Meremaal ja piirkonniti Aafrika lõunaosas. Sageli kaasnesid need olud tsüklonitega, mis vallandasid tugevaid sademeid ja tõid kaasa märkimisväärseid kahjustusi.
 • Keskmisest kuivem oli Ühendriikide lõunaosas ja paiguti Mehhikos, kusjuures mõlemas riigis esines põuda, ja Kesk- ning Ida-Aasia piirkondades ning enamikus lõunapoolkerast väljaspool troopikavöödet, sealhulgas Austraalias.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.