Uudis

Kui palju maksab looma elu? Hiiumaal haamriga rebase tapnud vallaametnik sai sümboolse rahatrahvi

Hiiumaal mälestati hukkunud rebast. Kutsika tapnud ametnik lahkus töölt.Foto: Heimar Kuuskler

Lääne ringkonnaprokuratuur teatas, et kaks sel aastal haamriga looma tapnud inimest pääsevad karistusest 300–350-eurose rahatrahviga.

Lääne prefektuur uuris sel aastal kaht juhtumit, kus inimene oli looma haamriga surmanud ja mõlemal juhul jõudis prokuratuur seisukohale, et selline käitumine vastab kuriteo tunnustele ja looma suhtes on toime pandud lubamatu tegu.

Ringkonnaprokuröri Indrek Kalda sõnul on juhtumid ühest küljest sarnased, teisalt täiesti erinevad.

Esimene juhtum puudutab Hiiumaa vallaametnikku, kes tappis poodi sattunud rebase. Kalda sõnul tuli arvestada võimaliku hädaseisundiga.

“Teisel juhul püüdis eakas ja oma terviseprobleemide pärast mures mees Haapsalus omal käel hukata haigestunud kodulooma,” sõnas Kalda. “Tõendeid ja asjaolusid kaaludes jõudsid kaks eri prokuröri kummalgi juhul järeldusele, et looma on koheldud lubamatul viisil ja toime on pandud kuritegu.”

Süüdimõistmisel on looma julma kohtlemise eest ette nähtud rahaline karistus või kuni aastane vangistus. Kohtusse siiski kummalgi puhul süüdistust ei saadetud, kahtlustatavatele määrati rahaline kohustus prokuratuuris.

“Võttes arvesse kuriteo toimepanemiseni viinud olukorda, kahtlustatavate tausta ja suhtumist, lubab seadus kriminaalmenetluse oportuniteedi põhimõttel lõpetada,” ütles Kalda. “Prokuratuur leidiski mõlemal juhul, et kohtulik karistamine pole vajalik ja piisab prokuratuuri seatud rahalisest kohustusest.”

Kalda sõnul pole kummagi juhtumi puhul kahtlustatav varem seadust rikkunud ja on oma tegude tõttu tõsiselt kannatanud. “Mõlemad mehed on menetluse jooksul jõudnud arusaamisele, et looma selline kohtlemine on lubamatu ning toob kaasa vastutuse,” rääkis ta.

Kalda teatel on kriminaalkaristusega taotletav eesmärk seega saavutatud ja kohtumenetlus ei ole otstarbekas. “Tõenäosus, et kumbki mees paneks toime uue sarnase kuriteo, on olematu,” ütles prokurör.

Prokuratuur lõpetas kriminaalasjad otstarbekuse kaalutlusel ehk oportuniteedi põhimõttel. Koos oportuniteedimäärusega seatakse kahtlustatavatele rahaline kohustus. Lääne ringkonnas käiva katseprojekti raames suunatakse oportuniteedi korral seatud rahaline kohustus riigitulude asemel mõne kohaliku mittetulundusühingu toetuseks.

Raha saaja ei ole kuriteoga seotud ja on raha kasutamisel vaba. Hiiumaal ei osale prokuratuuri katseprojektis loomade heaolu eest seisvat mittetulundusühingut ja kahtlustatavale seatud 300 euro suurune kohustus läheb kohaliku merendusspordiga tegeleva ühingu toetuseks.

Haapsalus kassi julmal viisil kohelnud mehele seatud 350 euro suurune kohustus kantakse looduskaitsega tegeleva ühingu kontole.

Lääne prefektuuris on sel aastal alustatud kaheksa looma julma kohtlemise kahtlusega kriminaalasja. Kahele inimesele on esitatud süüdistus, üks neist kohtus süüdi mõistetud ning kannab praegu vanglas karistust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.