Tartu juurtega ringmajandusfirma Foxway Recommerce laieneb jõuliselt

F: Foxway

Nutiseadmete taaskasutusse suunamisega tegelev ringmajandusettevõte Foxway Recommerce pani nurgakivi uuele laohoonele, mis plaanide kohaselt peaks valmima tuleva aasta märtsi lõpus. Suvel viiendat sünnipäeva tähistanud ettevõte annab tänaseks tööd kokku 525 inimesele.

Kaasaegne ja suur laopind on hädavajalik, et juba praeguseks aastaga poolteist miljonit nutiseadet käitlev ettevõte suudaks ka tulevikus kasvava nõudlusega sammu pidada.

Foxway Recommerce tegeleb nutitelefonide, tahvelarvutite ja sülearvutite taaskasutusega. Ettevõte ostab koostöös mobiilioperaatoritega kasutajatelt ja ettevõtetelt kokku kasutatud seadmed, mis pärast puhastust, remonti ja põhjalikku testimist saadetakse järelturule.

Tegu on keskkonnasõbraliku ärimudeliga, sest nõnda elektroonika kasutusiga pikendades on võimalik märkimisväärselt vähendada selle ökoloogilist jalajälge.

„Kui näiteks osta uus sülearvuti, siis on seadme CO2 ekvivalent-jalajälg umbes 312 kg, kuid kasutatud seadme puhul vaid 6,65 kg. Korralikult remonditud, hooldatud ja testitud seade ei pruugi uuega võrreldes võimekuselt kuidagi alla jääda, mistõttu üha rohkem ettevõtteid ja eraisikuid otsustavad nii hinna kui ka ökoloogilise mõtteviisi tõttu kasutatud seadmete kasuks,“ selgitas Foxway Recommerce juhatuse esimees Agnes Makk.

Turu nõudlust teenuse järele kinnitab ettevõtte kiire käibekasv. Kui 2018. aastal oli ettevõtte käive 50 miljonit eurot, aasta hiljem 95 miljonit,  siis praegune kasvutempo on 30-40%.

Tartu juurtega ettevõte on kasvanud Põhjamaade suurimaks ringmajandusettevõtteks, mis laieneb jõuliselt Lääne-Euroopas. Möödunud aastal omandati Hispaanias ja Saksamaal ka kaks konkurenti.

„Turu kasvu määrab suuresti tarbijateadlikkus – tänased suurimad turud on Prantsusmaa ja Saksamaa, kuid kasv on kiirenemas ka Kesk- ja Ida-Euroopas ning Aafrika ja Aasia riikides,“ ütles Agnes Makk. Ta lisas, et tänaseks on Foxway Recommerce’l aktiivne äritegevus enam kui 50 riigis.

Kiire kasvu tingimustes on ettevõte olnud sunnitud kiiresti laienema üha uutele pindadele, mistõttu hetkel on seadmete ladustamine üle Tartu laiali.

„Olukord on ebaotstarbekas, mistõttu rajamegi suurema pinna, kuhu saame koondada kõik praegused kolm ladu, logistika ning lisaks veel mõned tegevused,“ ütles Agnes Makk.

Rajatav 6500-ruutmeetrine ladu võimaldab vajaliku ruumi olukorras, kus kõik prognoosid ennustavad tegevusmahtude kiire kasvu jätkumist. „Kui mullu töötlesime aastas umbes miljon seadet, tänavu küündib see number 1,25 miljoni seadmeni,“ ennustab Agnes Makk.

Foxway Recommerce Raadile ehitatav laohoone saab ka olema süsinikuneutraalne ja keskkonnasõbralik – hoones on maaküte, sellele saab paigaldada päikesepaneelid ning lisaks võimalus laadida elektriautosid. Ehituse peatöövõtja on KRC Ehitus.

Tartu vallavavanema Jarno Lauri sõnul on positiivne, et Raadi piirkonnas areneb lisaks elamukinnisvarale ka äritegevus. „Äri ja tootmishooned toovad siia piirkonda töökohti ning nõnda areneb terviklik elukeskkond. Oma ärimudeliga panustab Foxway Recommerce ressursside taaskasutusele ja ringmajandusele, mistõttu on vallal kahtlemata hea meel olla koduks sellisele ettevõttele,“ ütles Laur.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.