Tootjad otsivad vaid Eestile omasele rukkileivale jäljendajate eest kaitset

F: Pixabay

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja teraviljatoimkond on esitanud regionaal- ja põllumajandusministeeriumile taotluse registreerida nimetus “Eesti rukkileib” Euroopa Liidu kaitstud geograafilise tähisena.

Euroopa Liidu kaitstud geograafiline tähis on kollektiivne intellektuaalomandiõigus, mis tagab toodetele kaitse jäljendamise ja väärkasutamise eest ning mille eesmärk on kaitsta nende toodete tootjate majandushuvi. Registreeritud nimetust võivad kasutada kõik tootjad, kes asuvad konkreetses geograafilises piirkonnas ja toodavad registreeritud spetsifikatsioonile vastavat toodet.

Kaitstud geograafilise tähise puhul pärineb toode kindlast piirkonnast ning sellel on omadused, mis tulenevad geograafilisest päritolust. Selle märgise puhul võib toote seos geograafilise piirkonnaga põhineda ka mainel.

Euroopa Liidu geograafilise tähise kvaliteedimärki kandvaid tooteid on võimalik kõrgema hinnaga turustada, nendega on hõlpsam siseneda välisturgudele ning suureneb ka piirkonna tuntus.

2023. aasta seisuga oli Euroopa Liidus üle 3500 geograafilise tähise. Tuntumatest võib välja tuua Champagne, Parmigiano Reggiano, Prosciutto di Parma ja Cognac.

Eestil on praegu kaks registreeritud geograafilise tähise nimetusega toodet. Piiritusjoogi nimetuse “Estonian vodka” registreerimisprotsess lõppes 2019. aastal ja 2021. aasta suvel jõustus kohupiimajuustu nimetuse “sõir” registreerimisotsus.

Registreerimistaotluse kohaselt on “Eesti rukkileib” juuretise toel kääritatud taignast valmistatud magushapu leib, mille eripära on koostises kasutatav Eestis toodetud rukkijahu ning traditsiooniline valmistamismeetod.

„Pärast nimetuse “Eesti rukkileib” registreerimist võivad nimetust kasutada vaid need tootjad, kes asuvad Eesti Vabariigi territooriumil ja toodavad taotlusega esitatud spetsifikatsioonile vastavat toodet, selgitas regionaal- ja põllumajandusministeeriumi toidu müügiedendamise valdkonna nõunik Liis Raska.

Nimetuse “Eesti rukkileib” registreerimistaotlusega saab tutvuda regionaal- ja põllumajandusministeeriumi kodulehel.

Õigustatud huvi omav isik võib esitada regionaal- ja põllumajandusministeeriumile nimetuse “Eesti rukkileib” registreerimistaotluse põhjendatud vastuväite hiljemalt 20.05.2024 k.a. Vastuväide on vastuvõetav üksnes tingimusel, et selles on põhjendatud, miks kavandatud registreerimine on vastuolus Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 tingimustega või tõendatakse, et nimetuse kasutamine on seaduslik, tuntud ja majanduslikult oluline sarnaste põllumajandustoodete või toidu puhul.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.