Augustikuu ilm oli keskmisest soojem, madalaima ja kõrgeima temperatuuri vahe oli ligi 27 kraadi

Foto: Pixabay

August kostitas meid soojaga keskmisest enam. Kuu algus ja augusti teine pool olid sademete rohked, kuu keskel esines üürike põuaperiood. Kokkuvõttes sadas vihma enam-vähem normi jagu. Päikesepaistet jagus mõnevõrra vähem kui keskmisel augustikuul, kirjutab Keskkonnaagentuuri ilmavaatluste osakonna peaspetsialist Kaupo Mändla.

Augustisse jagus nii eriliselt sooje kui ka aastate keskmisest jahedamaid päevi. Ülekaalus oli siiski normist soojem suveilm. Õhutemperatuuri miinimum oli 6,3 kraadi, mis mõõdeti 12. augustil Kuusikul. Maksimaalseks õhutemperatuuriks registreeriti 7. augustil Pärnus 33,1 kraadi. Samal päeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur mitmel pool üle 30 kraadi, paiguti mõõdeti üle 30-kraadiseid õhutemperatuure ka 6. ja 16. augustil.

Eesti keskmine õhutemperatuur oli 18 kraadi, mis on 1,3 kraadi normist soojem.

Sadusid jagus augustis peaaegu igaks päevaks, piirkonniti olid sajusummad aga väga erinevad. Kõige enam sadas kuu jooksul vihma Sõrves 170 mm, mis vastab enam kui kahekordsele kuu normile. Esialgsetel andmetel ei ole Sõrve vaatlusreas nii sajust augustit varem olnud. Ka teised Saaremaa jaamad ei jäänud sajuhulkade poolest oluliselt maha. Mõnel pool sadas ööpäevaga enam kui 40 mm vihma, mis on ligikaudu pool kuu normi. Eesti keskmine sajuhulk oli 99 mm, mis on 122% normist.

Küllaldastele hoovihmadele lisaks tabas Sõrve poolsaart 7. augusti pärastlõunasel ajal harva esinev hiidrahesadu, kus suurimate raheterade läbimõõt ulatus Torgu-Mõisakülas 8 sentimeetrini. Raheterad lõhkusid nii kasvuhooneid kui ka autosid. Võrreldes lõunanaabritega meil siiski vedas, kuna Lätis sadas hiidrahet mitmel augustipäeval. 18.-20. augustil ja kuu viimasel päeval esines äike koos tugevate hoovihmadega, mis tekitas Tartumaal Äksis ja veel mõnel pool üleujutusi.

Äikesega päevi oli 22. Kõige äikselisem päev oli 7. august, kui registreeriti 2538 välgulööki. August on olnud selle suve kõige äikselisem kuu ja võrreldes juuliga on olnud välgulööke pea poole rohkem ning alates 15.augustist on äikest esinenud pea kõigil päevadel.

Päikesepaistet jagus kõikidesse päevadesse, vaid üksikud päevad olid päikesepaisteta. Eesti keskmisena oli päikest näha 182 tundi, mis on 75% normist.

30.-31.08.2023 liikus vihmasadu lõunast põhja suunas üle Mandri-Eesti, oli äikest. Kõige intensiivsemad olid äikesed Lõuna-Eestis, millega kaasnesid mõnel pool väga tugevad tuuleiilid, mis omakorda murdsid ohtralt puid. Puud langesid elektriliinidele ja sellest tingituna jäi üle 16 000 majapidamise elektrivooluta. Kahjustada said ka hooned ja autod. Radariandmed ja pealtnägijate fotod kahjustustest viitavad nii keeristormide kui ka pagide laastamistööle.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.