Kuidas vähendada lihtsa vaevaga ebavajalike asjade hulka, mis sul kodus seisavad?

Ka kõige veidramaid esemeid võib kellelgi vaja olla.Foto: Shutterstock

Kui hoiad oma kodus asju, mida sa päriselt vajad, hoolitsed nende eest paremini. Asjad, mida sa enam ei vaja, võid anda edasi neile, kes neid vajavad.

Nii ei pea ka need inimesed tarbima uusi ressursse. Kui sul on vähem asju, kulub ka koristamisele vähem aega.

  • Mõtle, kas ese on hoolitsust väärt? Näiteks ainult kahe värvilise ilupudeli hooldamiseks kulub aastas 32 minutit. Kui hoida neid ideaalses korras, kulub nädalas 15 sekundit, et neilt tolmu pühkida. Need tuleks kindlasti tolmuharjaga seest läbi käia.  Lisaks tuleb vähemalt kaks-kolm korda aastas mõlemat pudelit pudeliharjaga pesta, kuivatada ja riiulile tagasi panna. Sellele kulub kümme minutit aastas. Küsimus on, kas kaks eset on nõnda palju aega väärt?
  • Hoia toanurgas kasti, kuhu saad jooksvalt panna asju, mida enam ei vaja. Kodus liikudes märkad kindlasti miskit, mis sind ei teeni: kosmeetika, mis endale ei sobinud, või riided, mida ei kanna eriti sageli. Pane need kasti. Nii on saab lihtsasti suunata oma kraami taaskasutusse või sõpradele kasutamiseks. 
  • Kui on aega suurpuhastuseks, tutvu KonMari kodukorrastusmeetodiga. Selle meetodi eesmärk on oma kodu korrastada nõnda, et seda ei oleks vaja enam üldse uuesti teha. Küll aga peab selleks protsessiks varuma pika perioodi.  Korrastamine ei toimu mitte asukoha, vaid kategooria kaupa. Alustatakse vähem emotsionaalsete kategooriatega ja viimaseks jäetakse mälestusesemed. Riided tuuakse kõik kokku toa keskele. Iga ese võetakse kätte ja hinnatakse, kas see tekitab rõõmu. Rõõm tähendab ka seda, kuivõrd miski inimest teenib. Näiteks põrandamopp ei pruugi meis esmapilgul rõõmu tekitada, kuid see aitab põrandat pesta ja on kasulik, mistõttu võiksime sellest ikkagi head meelt tunda. Rõõmu tekitavad esemed jäetakse alles ning teistega jäetakse hüvasti. Selle meetodi kohta võib rohkem lugeda Marie Kondo raamatust “Jaapani korrastuskunst: korrastamise elumuutev vägi”.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.