Uus kampaania juhib tähelepanu patarei ja aku jäätmekäitlusele

Foto: Shutterstock

Keskkonnaministeeriumi kampaania “Patakas pole prügi” kutsub üles akusid ja patareisid õigesse kohta tagastama, et neid saaks seejärel taaskasutada.

Patarei – ja akujäätmed võivad vale käitlemise korral põhjustada kahju nii inimeste tervisele kui ka keskkonnale. Seetõttu tuleb neid koguda teistest jäätmetest eraldi ja viia nende kogumiseks ette nähtud kogumiskastidesse või jäätmejaamadesse.

“On väga oluline taibata, et kasutatud patarei ja aku pole prügi, vaid materjal, mida õige käitlemise korral saab taas kasutusse võtta,” ütles keskkonnaminister Rene Kokk. “Nii edendabki patarei- ja akujäätmete liigiti kogumine ka ringmajandust.”

Ministri sõnul on oluline viia inimesteni teadmine, et tegemist on probleemtoodetega, mida saab aga tasuta ja hõlpsalt ära anda.

Probleemtooteks arvatakse neid, mille jäätmed võivad põhjustada tervise- või keskkonnaohtu, keskkonnahäiringuid või keskkonna ülemäärast risustamist. Kui patarei- või akujäätmed ei viida õigesse kogumiskohta, võivad mürgised ained sattuda õhku, pinnasesse ja vette ning sealt edasi põhjustada tervisehädasid nii inimestele kui ka loomadele.

Lisaks on liitiumit sisaldavatel patareidel oht niiskes keskkonnas ilma kõrvalise abita süttida. Just seetõttu tuleb sellised jäätmed teistest eraldi koguda.

2018. aastal lasti Eestis turule 640 tonni kantavaid patareisid ja akusid ning koguti kokku 161 tonni. Seega koguti patarei- ja akujäätmeid tagasi vaid 25 protsenti. Varasematel aastatel ei ole näitajad kuigivõrd paremad olnud.

Kuna patarei või aku eest on tasutud, saab selle tasuta tagastada. Patarei ja aku turustaja on kohustatud patarei- ja akujäätmed kasutajalt müügikohtas tasuta tagasi võtma. Seega saab neid tagastada sisuliselt igasse sarnast kraami müüvasse kauplusesse.

Patarei ja aku kasutajatel on võimalik kindlaks teha endale lähim kogumiskast või jäätmejaam lehel kuhuviia.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.